Ameriški načelnik štaba združenih poveljstev general Martin Dempsey je dejal, da so z zračnimi napadi skrajnežem Islamske države (IS) v Siriji že zadali veliko škodo, a da napadi iz zraka ne bodo dovolj. V Siriji in tudi Iraku bo potrebna tudi kopenska ofenziva, prav tako politična rešitev, poudarja Dempsey. V Siriji bi potrebovali do 15.000 vojakov, ki bi sodelovali v kopenskih akcijah zoper skrajneže. A ni potrebe, da bi bili ti vojaki ameriški, je poudaril. Dempsey je v Pentagonu dejal, da bi bila edina prava sila, ki bi se lahko skrajnežem uprla na kopnem, sestavljena iz iraških in kurdskih enot, prav tako iz vojaški enot, ki so zveste zmerni sirski opoziciji. Teh 15.000 vojakov pa bi bilo treba oborožiti in jim nuditi vojaško urjenje.
Z zračnimi napadi so Američani že zadali precejšnjo škodo poveljstvu IS, prav tako njihovi logistiki in nadzornim centrom. Prekinili naj bi tudi črpanje nafte, ki džihadistom zagotavlja dotok denarja.
Napadi se nadaljujejo
Ameriška vojaška letala izvajajo "skoraj neprekinjene" bombne napade na cilje IS v Siriji, je potrdil neimenovani ameriški vojaški vir. Misija s tem postaja podobna ameriškim letalskim napadom na IS v Iraku.
Danes so sporočili tudi, da napadajo tarče IS ob sirsko-turški meji.
V petek so Belgija, Velika Britanija in Danska napovedale vojaško podporo pri posredovanju proti džihadistom IS.
"Lahko potrdimo, da tornadi kraljevih zračnih sil letijo nad Irakom in so v pripravljenosti za uporabo v napadu, če in ko so prepoznane primerne tarče," je sporočil tiskovni predstavnik britanskega obrambnega ministrstva.
Kasneje je britansko obrambno ministrstvo sporočilo, da so se britanska letala že vrnila iz Iraka, kjer danes niso bombardirala nobenih položajev. So pa zbrala pomembne podatke za morebitne prihodnje napade na cilje IS.
Bela hiša je odločitev evropskih držav o sodelovanju v napadih v Iraku pozdravila. S tem se bo namreč več ameriških letal lahko posvetilo operaciji v Siriji, kjer ameriški vojaki trenutno letijo z bojnimi letali iz štirih arabskih zaveznic.
Preberite tudi: Kako se muslimanski verniki upirajo skrajnežem IS?
Cerar: Za napade na Islamsko državo nujno soglasje VS ZN
Za napade na džihadiste IS bi bilo nujno treba dobiti soglasje Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN), je v pogovoru za Večer dejal predsednik vlade Miro Cerar. Kot je pojasnil, se Slovenija zavzema za to, da so vsa naša dejanja v mednarodni skupnosti podprta z jasnimi pravnimi oz. mednarodnopravnimi podlagami.
ZDA so Slovenijo uvrstile na seznam držav, ki sodelujejo v boju proti IS, o čemer pa slovenski državni vrh ni bil obveščen. Cerar je dejal, da je Slovenija lahko na takem seznamu. "Temu načelno nikakor ne nasprotujemo, se pa ob tem zavedamo in zelo jasno povemo, da uvrstitev na tak seznam ne pomeni kakršne koli konkretne zaveze Slovenije k dejanjem. Zavedati se moramo, da ukrepi zoper terorizem niso samo vojaški ukrepi," je pojasnil.
V času, ko je okoli Evrope vse več kriznih žarišč, je generalni sekretar zveze Nato članice zavezništva že pozval k višjim obrambnim proračunom. Na vprašanje, ali Slovenija to zmore, je Cerar priznal, da trenutno ni veliko možnosti, da bi povečevali obrambni proračun, ob tem pa izrazil prepričanje, da bomo, če bomo morali v okviru Nata v prihodnje uresničevati svoje obveznosti, to ob obstoječem proračunu še vedno zmogli. "Zavedamo se, da smo že dolgo pod ravnjo, ki jo zahteva članstvo v Natu, in da se bodo lahko sredstva za obrambo povečala, ko bomo prišli iz krize. Dotlej osebno ne bom zagovarjal povečanja sredstev za obrambo in bom še naprej upal na razumevanja Nata," je še pojasnil predsednik vlade.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.