Iz mesta Mosul na severu Iraka je pobegnilo 900 civilistov, ki so se zatekli v Sirijo, je danes sporočil visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR). Gre za prvo večjo skupino ljudi, ki je pobegnila iz Mosula po začetku ofenzive za osvoboditev mesta iz rok skrajne Islamske države (IS) pred tremi dnevi.
Tiskovna predstavnica UNHCR je pojasnila, da je mejo s Sirijo prečkalo najmanj 900 civilistov, ki so zdaj nameščeni v begunskem taborišču. Dodala je, da bodo tam samo začasno, dokler jih ne bodo preselili na varno lokacijo v Iraku, poroča britanski BBC.
Humanitarna agencija Save the children pa je sporočila, da je v zadnjih desetih dneh mejo v Sirijo prečkalo 5000 ljudi, a Združeni narodi (ZN) oporekajo, da gre le za ljudi, ki so zbežali iz Mosula, temveč naj bi med temi pettisočimi bilo tudi veliko Sircev.
Po ocenah ZN je v Mosulu sicer okoli 1,5 milijona prebivalcev in do 5000 džihadistov.
Tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujarric je v torek povedal, da pričakujejo, da bo prvi teden ofenzive prisiljeno svoje domove zapustiti okoli 200.000 ljudi, po najslabšem scenariju pa bi njihovo število v nadaljevanju lahko naraslo tudi do milijona.
Množičnega eksodusa civilistov za enkrat še ni, saj jih IS zadržuje v mestu. Agencija Reuters je uspela priklicati nekaj prebivalcev, ki so to potrdili.
Ne le, da skrajneži prebivalcem ne pustijo oditi, temveč jih tudi uporabljajo za živi ščit.
"Ljudi zadržujejo proti njihovi volji. Nikogar nismo videli, da bi bežal iz mesta," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona Jeff Davis.
Abu Mahir, prebivalec Mosula, je potrdil, da Daesh, kot domačini pravijo IS, prebivalce zadržuje v stavbah in jih uporablja za živi ščit. "To se dogaja že nekaj tednov," je danes novinarjem sporočil Davis. "Ljudem preprečujejo, da bi zapustili stavbe, ki so tarče bombardiranja."
Tisti, ki jim je vendarle uspelo pobegniti, so se napotili na zahod proti begunskim taboriščem čez sirsko mejo, vključno s taboriščem Al-Hol. To taborišče je bilo zgrajeno za 7500 ljudi, pa jih je že zdaj v njem 9000.
Ofenziva več deset tisoč pripadnikov iraških sil za zavzetje Mosula iz rok džihadiste IS se nadaljuje že tretji dan.
Ofenziva, ki so jo iraške sile in kurdske pešmerge ob podpori mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA začele v ponedeljek za osvoboditev tega zadnjega pomembnega oporišča IS v Iraku, trenutno poteka v okoliških vaseh.
Vladne sile proti mestu napredujejo z juga, njihovi kurdski zavezniki pa z vzhoda. Po poročanju BBC so od mesta oddaljeni 30-40 kilometrov. Pričakuje se, da bo napredovanje zaradi slabega vremena in zapletenih političnih razmer počasno.
Iraške sile so ob pomoči kurdskih pešmerg in mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA za zdaj zavzele trinjast vasi. General Sirwan Barzani pravi, da bodo potrebovali vsaj dva tedna, da dosežejo mesto, in nadaljnja dva meseca, da ga osvobodijo izpod jarma IS.
Džihadisti izvajajo številne samomorilske napade z avtomobili bombami, medtem ko poskušajo zavezniške drone onemogočiti s prižiganjem ogromnih količin gum in nafte v jamah ter tako skušajo prikriti svoje gibanje in strateške položaje.
Mrtvih je vsaj 50 džihadistov in dva iraška vojaka, 25 je ranjenih, poroča CNN.
UNICEF opozarja na trpljenje otrok
Po podatkih UNICEF bo v prihodnjih dneh več kot pol milijona otrok in njihovih družin v Mosulu izpostavljenih izjemnemu trpljenju. UNICEF zagotavlja dovolj vode, sanitarij in osnovnih higienskih pripomočkov za več kot 350.000 ljudi, pripravljenih je tudi več kot 50 medicinskih ekip za prvo pomoč in cepljenje proti različnim otroškim boleznim.
Organizacija poziva obe vpleteni strani k spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava, da bi tako kar najbolj zaščitili otroke in njihove družine.
Mosul je z nafto bogato drugo največje iraško mesto. Nadzor nad njim je junija 2014 prevzela IS in je kraj, kjer je vodja IS Abu Bakr al-Baghdadi razglasil kalifat.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.