Irska je preko telefonske konference finančnih ministrov EU zaprosila za finančno pomoč EU, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada. Irski premier Brian Cowen je dejal, da so finančni ministri članic EU to prošnjo odobrili, po njegovih besedah pa bodo o višini pomoči še tekla pogajanja. Hkrati je napovedal, da bo njegova vlada objavila proračunski načrt za prihodnja štiri leta, ki naj bi vključeval prestrukturiranje bančnega sektorja.
V telefonski konferenci je sodeloval tudi slovenski minister Franc Križanič. Govorili so predvsem o tem, kako aktivirati sistem za zagotavljanje stabilnosti evra, za vzpostavitev katerega se je Unija dogovorila maja. Konkreten dogovor o pomoči je pričakovati na izrednem srečanju evroskupine v prihodnjih dneh. Sodelovali so tudi ministri Švedske, Danske in Velike Britanije, ki sicer niso članice območja evra, a so pripravljene pomagati Irski.
Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je povedal, da so finančni ministri EU pozdravili prošnjo Irske za finančno pomoč Evropske unije in IMF, saj bo ta ohranila stabilnost evra. Podrobnosti za pomoč bo po njegovih besedah pripravila skupina strokovnjakov Evropske komisije, Evropske centralne banke in IMF. Dodal je še, da pomoč ne bo presegla vsote 100 milijard evrov. Agencija Reuters navaja besede neimenovanega vira iz Evropske unije, ki je dejal, da bo višina pomoči med 80 in 90 milijardami evrov.
Nemški zunanji minister Wolfgang Schäuble je po telefonski konferenci ministrov evroobmočja dejal, da se o višini pomoči za zdaj še niso dogovorili. Hkrati je zanikal bojazni, da bi se lahko kriza razširila tudi na države z visokim proračunskim primanjkljajem, kot sta Portugalska in Španija. Po besedah slovaškega finančnega ministra Ivana Mikloša pa so ministri potrdili prošnjo Irske in bo tako lahko dobila potrebno finančno pomoč.
Diplomatski viri so sporočili, da naj bi pomoč Irski dokončno potrdili finančni ministri na izrednem zasedanju, ki ga bodo verjetno pripravili že v prihodnjih dneh.
Evropska centralna banka je medtem sporočila, da pozdravlja prošnjo Irske za pomoč. Gre za zagotavljanje finančne stabilnosti za vso EU in evroobmočje, so sporočili iz banke. "Prepričani smo, da bo ta program prispeval k stabilnosti irskega bančnega sistema," so še zapisali.
Mednarodni denarni sklad je prav tako pripravljen pomagati z večletnim posojilom. "Skupina IMF, ki je trenutno zaradi dogovorov tehnične narave na Irskem, bo naglo začela pogovore z irskimi oblastmi, Evropsko komisijo in Evropsko centralno banko glede ekonomskega programa," je povedal Upravni direktor IMF Dominique Strauss Kahn.
Irska v težavah zaradi krize
Danes je irski finančni minister Brian Lenihan svoji vladi predlagal, da Evropsko unijo, Evropsko centralno banko in IMF zaprosi za finančno pomoč. Irska ima namreč velike težave s stabilizacijo finančnega sektorja, ki se je zaradi poka nepremičninskega balona in številnih slabih naložb v času finančne krize znašel tik pred propadom, država pa je zanj že namenila milijarde evrov.
Konec septembra so v Dublinu razkrili, da bo morala Irska letos za reševanje bančnega sektorja nameniti še 12 milijard evrov, zaradi dodatnih stroškov za reševanje javnofinančnega sektorja pa bo irski javnofinančni primanjkljaj letos dosegel okoli 32 odstotkov bruto domačega proizvoda.
Irska ima trenutno za okoli 19 milijard evrov proračunskega primanjkljaja. Časopis Sunday Times ocenjuje, da bo paket ukrepov za vzpodbujanje okrevanja irskega gospodarstva skupaj stal okoli 120 milijard evrov. To je nekaj podobnega kot pri Grčiji, ki bo v treh letih za okrevanje porabila okoli 110 milijard evrov. A irski finančni minister pravi, da številka ne bo trimestna. Po poročanju agencije Reuters naj bi Irska zaprosila za od 45 do 90 milijonov evrov pomoči. Končna številka naj bi bila odvisna od tega, ali bodo s tem denarjem reševali le bančni sektor ali morda tudi javnofinančni primanjkljaj.
O pomoči Irski Pahor govoril z Junckerjem
Že včeraj je slovenski premier Borut Pahor o finančni pomoči Irski govoril s šefom skupine držav v območju evra Jean-Claudom Junckerjem. "Imel sem daljše in izčrpno srečanje z Junckerjem. Tega ne bom skrival, ker bo to verjetno treba pojasniti v začetku prihodnjega tedna," je poudaril premier. "Imela sva zelo poglobljen pogovor o tem, kaj se dogaja zdaj in kaj se utegne zgoditi," je še pojasnil.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.