Klestenje proračuna muzeja in neprimerno vzdrževanje naj bi bila med glavnimi vzroki za uničujoč požar, v katerem je skoraj v celoti zgorela brazilska kulturna in znanstvena dediščina. 200 let star muzej je zagorel približno ob pol osmi uri zvečer po lokalnem času, ko so ga zapustili še zadnji obiskovalci, zato poškodovanih ni bilo, poroča The Guardian.
Policija jezne protestnike razgnala s solzivcem
Do jutra je gasilcem uspelo požar pogasiti, vodilni v muzeju pa so nemudoma pričeli ogledovanje pogorišča. Čez dan so se v parku pred muzejem začeli zbirati protestniki in policija je manjšo skupino morala razgnati s solzivcem.

Muzej je hranil egipčanske in grško-rimske artefakte, okostja dinozavrov ter 12.000 let staro okostje ženske, ki so jo poimenovali Luzia in je najstarejše človeško okostje, najdeno na ameriških celinah.
Brazilski znanstveniki požar v narodnem muzeju primerjajo z usodo aleksandrijske knjižnice, ki je zgorela okrog leta 48 pred našim štetjem in je bila največja ter najpomembnejša knjižnica v starodavnem svetu.
Vzrok morda napaka na električni napeljavi ali doma izdelan balon na vroč zrak
Brazilski kulturni minister Sergio Leitao je sicer namignil, da je verjetno zagorelo zaradi napake na električni napeljavi ali zaradi doma izdelanega papirnatega balona na vroč zrak, ki je pristal na strehi muzeja, še piše The Guardian.
Medtem ko uradne vzroke požara še preiskujejo, so si mnogi enotni, kje tičijo razlogi za obsežnost uničenja. Glavni naj bi bili vladni rezi pri financiranju muzeja in dotrajana ter pomanjkljiva požarna varnost. Prav tako niso delovali najbližji hidranti, kar je gasilcem močno otežilo delo.
Milijarde za olimpijske igre nabirali tudi prek varčevanja v kulturi
Vlada je v preteklih letih zapravila milijarde evrov za izgradnjo infrastrukture za potrebe olimpijskih iger leta 2016, zmanjšala pa sredstva za kulturo in znanost. Namestnik direktorja muzeja Luiz Duarte je za katastrofo neposredno okrivil vlado. Nihče izmed ministrov se namreč ni udeležil niti praznovanja ob 200-letnici muzeja, ki je potekalo junija letos.

"Mnoga leta smo se z različnimi vladami borili, da bi zagotovili sredstva, s katerimi bi zavarovali to, kar je sedaj popolnoma uničeno," je dejal Duarte in dodal: "Največja ironija je, da smo z vladno razvojno banko nedavno dosegli dogovor za financiranje obnove protipožarnega sistema."
Brazilski predsednik Michel Temer je dejal, da vlada za pomoč pri obnovi računa na donacije podjetij in bank, minister za izobraževanje Rossieli Soares pa je namignil, da je dobrodošla tudi mednarodna pomoč ter da se pogovarjajo tudi že z Unescom, piše BBC.
'Državni samomor' in 'lobotomija brazilskega spomina'
Na družbenih omrežjih se vrstijo ostri odzivi javnosti. Nekateri v požaru vidijo metaforo za naraščajočo krizo v državi. Strmo se namreč povišujeta stopnja nasilja in korupcije, vedno slabše gre tudi brazilskemu gospodarstvu. Med zadnjo recesijo je službo izgubilo kar 12 milijonov ljudi.

Bernardo Mello Franco, eden najbolj znanih brazilskih kolumnistov, je v ponedeljek zapisal: "Nedeljska tragedija je na nek način državni samomor. Je zločin zoper našo preteklost in prihodnje generacije."
Marina Silva, nekdanja brazilska okoljska ministrica in kandidatka na oktobrskih predsedniških volitvah pa je na twitterju zapisala, da je požar "lobotomija brazilskega spomina."
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.