Tujina

Iraško tehtanje ameriških predlogov

Bagdad, 14. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Svet prehodne iraške vlade bo preučil washingtonske predloge o hitrejšem prenosu oblasti, kar pa ne pomeni, da se bodo z njimi strinjali.

Paul Bremer naj bi v Washington prenesel predloge iraške vlade, njim pa nazaj washingtonske načrte
Paul Bremer naj bi v Washington prenesel predloge iraške vlade, njim pa nazaj washingtonske načrte FOTO: Reuters

Svet prehodne iraške vlade bo preučil najnovejše washingtonske predloge o hitrejšem prenosu oblasti Iračanom, kar pa še na pomeni, da se bo s tem ameriškim načrtom ali časovnim načrtom za oblikovanje nove začasne vlade tudi strinjal, je izjavil neodvisni kurdski član sveta prehodne iraške vlade Mahmud Otman. Ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer, ki se je danes iz ZDA vrnil v Irak, se naj bi predvidoma v soboto sestal s člani sveta prehodne iraške vlade, da bi jih seznanil z načrtom prenosa oblast.

Z novimi ameriškimi predlogi, ki predvidevajo razpis volitev v prvi polovici prihodnjega leta in oblikovanje vlade, še preden bi bila napisana nova iraška ustava, želi ameriška administracija pospešiti proces vnovične vzpostavitve iraške suverenosti.

Condoleezza Rice nekako ni hotela na glas priznati, da imajo Američani v Iraku težave
Condoleezza Rice nekako ni hotela na glas priznati, da imajo Američani v Iraku težave FOTO: Reuters

Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zatrdila, da je Bremer prišel v Washington na sestanek s Svetom za nacionalno varnost na pobudo iraškega vladnega sveta, ki si želi hitrejše predaje suverenosti v roke Iračanom. Nehote pa je morala priznati, da je bil velik razlog za Bremerjev obisk tudi vse slabši varnostni položaj, zato administracija razmišlja, da bi ga znali Iračani sami učinkoviteje reševati, ker naj bi lažje ločili med domačimi in tujimi napadalci.

Obrambni sekretar Donald Rumsfeld je poudaril, da hitrejši prenos oblasti Iračanom ne pomeni, da bodo Američani hitreje zapustili Irak. Pomeni pa, da bodo Iračani prej začeli prevzemati odgovornost glede vodenja države.

Italijansko javno mnenje je razdeljeno glede tega, ali naj bo država tudi v prihodnje dejavna v Iraku. Anketa časopisa La Repubblica kaže, da nekaj več kot polovica Italijanov meni, da bi morale italijanske enote ostati v Iraku, 44,8 odstotka pa jih je prepričanih, da bi se morali vojaki takoj vrniti v domovino, v anketi La Stampe pa 44 odstotkov vprašanih meni, da bi morale italijanske enote zapustiti Irak, prav toliko pa jih je za to, da Italijani ostanejo v Iraku.

Karabinjerji iskali trupla pogrešanih

Italijanski karabinjerji so v reki Evfrat skušali najti morebitna trupla žrtev sredinega samomorilskega napada na njihovo postojanko v Nasiriji. Tiskovni predstavnik italijanskih sil ni želel povedati, ali po napadu, v katerem je umrlo 27 ljudi, od tega 19 Italijanov, še vedno pogrešajo koga, in ali naj bi šlo za pripadnike italijanskih sil ali civiliste.

V Rim pa je danes prispela prva skupina pripadnikov italijanskih sil, ki so sposobni za prevoz, trupla 18 umrlih vojakov pa bodo v domovino prepeljali jutri.

19 žrtev napada v Nasiriji bodo z vsemi častmi pokopali v Rimu v torek, ki bo tudi dan žalovanja po vsej državi. Pogreba se bo udeležil tudi predsednik države Carlo Azeglio Ciampi, ki bo zato za en dan skrajšal obisk v ZDA.

Krste z italijanskimi karabinjerji v nasirski bolnišnici (Foto: Reuters)
Krste z italijanskimi karabinjerji v nasirski bolnišnici (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Borba se nadaljuje

Dopoldne so se v eksploziji bombe, nastavljene ob rob ceste, poškodovali trije ameriški vojaki.

Že ponoči so po Bagdadu odmevale eksplozije in streli, saj so ameriške enote že tretji dan zapored izvajale operacijo Železno kladivo, s katero so hoteli razkriti in uničiti lokacije, na katerih se zadržujejo iraški uporniki. Ameriška vojska je tako z izstrelki do tal uničila sedež nekdanje Republikanske garde, odkoder naj bi njihovi sovražniki izvajali napade. Od stavbe je ostal zgolj kup železa in ruševin. "Naša enota je v preteklih dneh večkrat dobila udarec ravno s te lokacije, zato smo jo uničili," je povedal ameriški poveljnik. Sicer pa je največ bomb padlo na območje v bližini bagdadskega letališča, kjer naj bi bilo največ skrivališč in izvirov napadov na ameriške enote.

Ameriško "železno kladivo" udarja po iraških upornikih
Ameriško "železno kladivo" udarja po iraških upornikih FOTO: Reuters

Blizu Tikrita pa je ameriški helikopter apache v obstreljevanju ubil sedem Iračanov, ki so načrtovali bombni napad na ameriško vojaško taborišče. "Helikopter je med ogledovanjem terena opazil sovražne sile, ki so pripravljale napad na nas. Napad smo izvedli iz zraka in do smrti zadeli sedem Iračanov, enega pa ranili," je povedala tiskovna predstavnica 4. pehotne divizije. Pehotne enote so takoj po napadu prispele na prizorišče bombardiranja in našle tri uničene poltovornjake s 50 raketami ter dva bunkerja s še 300 raketami.

Mednarodna pomoč ostaja

Avstralija je napovedala, da bo del od 850 avstralskih vojakov ostal v Iraku šest mesecev dlje, kot je sprva obljubila. Približno 160 pripadnikov avstralskih letalskih sil, ki naj bi se v domovino vrnili januarja prihodnje leto, bo tako v Iraku ostalo do sredine leta 2004. Avstralija ob izbruhu vojne sicer v Irak napotila 2000 svojih vojakov, vendar je zavrnila ameriško zahtevo, da bi ti vojaki v Iraku ostali še v okviru povojne mirovne misije.

Tuja vojaška pomoč torej v Iraku ostaja
Tuja vojaška pomoč torej v Iraku ostaja FOTO: Reuters

Južna Koreja je svojim enotam, nameščenim na jugu Iraka, zaradi sredinega napada danes odredila, naj začasno ustavijo svoje operacije izven oporišč koalicijskih sil. V Iraku je sicer nameščenih 464 južnokorejskih vojakov, večinoma vojaških inženirjev in zdravstvenega osebja. Južna Koreja se je odločila, da bo v Irak napotila le omejeno število južnokorejskih vojakov, kar pomeni, da bo južnokorejski kontingent imel zgolj 3000 vojakov, ki pa v bojih ne bodo sodelovali.

Japonska je spet izrazila svojo pripravljenost sodelovati pri obnovi Iraka, potem ko je po napadu na italijansko vojaško oporišče v Nasiriji sporočila, da razmere niso primerne za pošiljanje svojih vojakov v Irak. Po besedah tiskovnega predstavnika japonske vlade bo obnova Iraka privedla do miru na Bližnjem vzhodu, prav tako tudi do rasti gospodarstva, miru in stabilnosti v svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta