Skupina bo iskanje orožja za množično uničenje prevzela od enote, ki je v Iraku po padcu režima Sadama Huseina pregledala že na desetine sumljivih objektov, sestavljalo pa jo bo od 1300 do 1400 pripadnikov. Osrednja baza skupine bo v Bagdadu.
Guardian: Powell in Straw dvomila v obstoj orožja
Britanski dnevnik Guardian piše, da sta ameriški in britanski zunanji minister, Colin Powell in Jack Straw, pred vojno v Iraku dvomila v veljavnost dokazov obveščevalnih služb o obstoju orožja za množično uničevanje v Iraku. Dvome sta izrazila na zasebnem srečanju v New Yorku malo pred omenjenim zasedanjem Varnostnega sveta ZN 5. februarja. Časnik je kot vir navedel neimenovan diplomatski vir, ki je prebral prepis pogovora med Powellom in Strawom. Britansko zunanje ministrstvo je že odločno zanikalo, da bi prišlo do tovrstnega srečanja.
Ob tem se velja spomniti, da je ameriška vojaška obveščevalna agencija septembra lani v zaupnem poročilu zapisala, da "ni verodostojnih informacij o proizvodnji ali zalogah kemičnega orožja v Iraku", ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld pa je kljub temu kmalu zatem v kongresu zatrdil, da ima iraški režim pomembne zaloge nezakonitega kemičnega orožja, kot sta sarin in iperit.
V Bagdadu aretirali 15 članov stranke Baas
Ameriška vojaška policija je v Bagdadu aretirala 15 članov nekdanje iraške vladajoče stranke Baas, ko so se nameravali sestati v prostorih nove policijske akademije. 14 oseb so aretirali zaradi sodelovanja pri nezakoniti dejavnosti, enega pa, ker se je upiral aretaciji.
Ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer je sicer napovedal oblikovanje skupine strokovnjakov, ki mu bo svetovala o načinih za izkoreninjenje stranke Baas iz iraškega javnega življenja. Pred tem je na svoji prvi novinarski konferenci v Bagdadu obljubil, da se strmoglavljeni iraški vodja Sadam Husein in pripadniki njegove stranke Baas nikoli več ne bodo vrnili na oblast v Iraku.
Odpravili prepoved civilnih letov v Irak
ZDA so odpravile skoraj 13 let trajajočo prepoved komercialnih letov v Irak. Ameriški minister za promet Norman Mineta je odpravo prepovedi komercialnih letov za Irak opisal kot korak, ki je nujno potreben za postopno vzpostavitev zanesljivega letalskega prometa med Irakom in svetom. Prepoved poletov iz ZDA v Irak je bila sprejeta avgusta 1990, istočasno pa je bila tudi prepovedana prodaja letalskih kart za lete s ciljem ali postankom v tej državi.