<story_id_>
Iraški šiitski duhovni voditelj ajatola Ali al Sistani je prek svojih predstavnikov politike opozorili, da je novo nasilje, ki je v pretežno šiitski četrti Bagdada terjalo najmanj 69 žrtev, posledica razprtij med njimi. Pri tem kleriki niso eksplicitno navedli konkretnega primera, najverjetneje pa gre za spor med premierjem in podpredsednikom države. Iraški premier Nuri al Maliki, sicer šiit, je namreč pred dnevi izdal ukaz za aretacijo podpredsednika države Tarika al Hašemija iz vrst sunitov, obtoženega terorizma. Slednji je obtožbe zavrnil
Al Sistanijev pomočnik Ahmed al Safi je dejal, da bi se morali sunitski politiki umakniti. "Kako naj se odzovemo, če se nekdo poslužuje terorizma? Kakšno kazen bi moral dobiti, če vemo, da je morilec," se je v svojem obredu spraševal al Safi. "Varnost ni udobje. Ljudje lahko živijo s pomanjkanjem elektrike ali storitev, ne pa brez krvi," je nadaljeval.
81-letni al Sistani ima med vsemi šiitskimi kleriki največji ugled. V javnosti se pojavlja zelo poredko, sredi letošnjega leta pa se je nehal sestajati z najvišjimi politiki. Svoja stališča pogosto ljudem poda prek svojih verskih predstavnikov.
V četrtek je Bagdad streslo kar 16 eksplozij, v katerih je umrlo 69 ljudi, skoraj 200 pa jih je bilo ranjenih. Napadi so vzbudili strah, da bi se lahko po državi, potem ko jo je zapustila ameriška vojska, znova razplamtelo sektaško nasilje. Al Safi je obsodil bombne napade, hkrati pa zatrdil, da si ljudje po odhodu tujih vojakov želijo novega življenja, a namesto tega se morajo soočati z masakrom. "Politiki, bodite usmiljeni do te države. Vlečete jo v krizo in za to ste odgovorni," je dejal.
Radikalni šiitski klerik Moktada al Sadr, čigar milice naj bi bile pred leti odgovorne za širjenje sektaškega nasilja, pa je spor med politiki označil kot konflikt mogočnih, ki bo privedel do zaostritev že tako krhke varnosti v državi.
Sunitski pridigar Abu Hanfa pa je v glavni sunitski mošeji v Bagdadu prav tako obtožil politike, ki se po njegovem mnenju ukvarjajo z manj pomembnimi vprašanji, glavna vprašanja pa ignorirajo. Šejk Ahmad al Taha pa je vernikom dejal, da bi morali politiki znova združiti Iračane in se odreči sovraštvu, ubijanju in izsiljevanju.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.