
Takrat se konča šiitski verski praznik ašura, Iračani pa menijo, da bi bilo neprimerno pripraviti uradno slovesnost pred koncem praznika, čeprav so razpravljalci danes vseeno dosegli soglasje o končnem besedilu dokumenta. Med člani sveta prehodne iraške vlade sicer obstajajo nesoglasja glede začasne iraške ustave, in sicer predvsem glede mesta, ki naj bi ga v dokumentu imel islam, in vprašanju federalizma, ki ga zahtevajo Kurdi.
V soboto se je iztekel načrtovani časovni rok za predložitev nove začasne iraške ustave, za katerega se je svet prehodne vlade dogovoril 15. novembra lani. Začasna ustava bi bila v veljavi do splošnih volitev v državi, predvidenih za konec letošnjega leta ali začetek prihodnjega, vsebovala pa naj bi jasno opredelitev za demokratične temeljne pravice.
Donatorke za obnovo Iraka namenile milijardo dolarjev
Države donatorke so se ob koncu dvodnevnega srečanja o obnovi Iraka v prestolnici Združenih arabskih emiratov Abu Dabi dogovorile, da bodo namenile milijardo ameriških dolarjev v poseben sklad, namenjen financiranju projektov obnove Iraka v tekočem letu. Dogovorile so se tudi, da bo s tem skladom upravljal t. i. odbor donatork, ki bo pod okriljem Svetovne banke in Združenih narodov. Rotacijsko vodenje odbora je za eno leto že prevzela Japonska, ki je v sklad prispevala največ, in sicer 500 milijonov dolarjev.
Varnostni ukrepi ob prihajajočem prazniku
Iraške varnostne sile so medtem v svetih šiitskih mestih Nadžaf in Kerbala namestile dodatne policiste, s čimer želijo preprečiti morebitne teroristične napade med šiitskim verskim praznikom ašura ta torek. Na praznik ašura se šiitski muslimani spominjajo vnuka preroka Mohameda Huseina Ibn Alija, ki je bil ubit v pokolu v Kerbali leta 680. Kot je povedal neki iraški policist v Kerbali, je v mesto in okolico že prispelo več sto tisoč iraških in tujih romarjev, po ocenah oblasti pa bo to število v naslednjih dneh naraslo na okoli dva milijona.
V mestu Samara na severu Iraka se je danes pričela tudi obširna racija, v kateri naj bi sodelovalo okoli 2000 pripadnikov iraških varnostnih sil. Po navedbah policije v tem pretežno sunitskem mestu, v katerem pa se nahajajo tudi nekatera šiitska svetišča, iščejo predvsem skrito orožje, s čimer želijo preprečiti nasilje ob prihajajočem prazniku.
Napad v Kirkuku
Medtem pa iz mesta Kirkuk na severu Iraka poročajo o napadu, ki je po navedbah tamkajšnje policije terjal številne smrtne žrtve. Kot so povedali očividci, so neznanci skoraj istočasno izstrelili rakete na ameriško oporišče na območju tamkajšnjega letališča, in na policijsko akademijo v središču mesta. V napadu na akademijo je bilo po besedah šefa policije Turhana Jusifa več mrtvih, natančnejše številke pa zaenkrat niso znane. En iraški policist pa je bil ubit v napadu neznancev na iraško policijsko patruljo v Kirkuku, je sporočila lokalna policija.
BBC: Britanski vladi grozi tožba zaradi civilnih žrtev v Iraku
Britanski vladi v zvezi s smrtjo 13 iraških civilistov po koncu vojne v Iraku grozi odškodninska tožba. Kot je poročal britanski radio BBC, odvetniki žrtev tožbo že pripravljajo, zahtevali pa naj bi tudi javno preiskavo incidentov. Omenjena odškodninska tožba je povezana s preiskavo smrti, ki so se zgodile v prvih šestih mesecih, potem ko je ameriški predsednik George Bush v začetku maja lani razglasil konec večjih vojaških operacij v Iraku. Omenjeni iraški civilisti naj bi bili ubiti med delom, na ulicah ali v lastnih domovih.
Britanska vojska je v nekaterih primerih sicer že izrekla obžalovanje. Obrambno ministrstvo v Londonu je sicer potrdilo, da je bil obrambni minister Geoff Hoon že uradno obveščen, da se pripravlja ta odškodninska tožba.
Britansko obrambno ministrstvo je doslej preiskovalo 18 primerov morebitnih kršitev zakonov s strani britanskih čet na jugu Iraka - osem so jih medtem že opustili, v enem primeru bo do obtožbe verjetno prišlo, ostale preiskave pa še potekajo.