Več kot 100 protestnikov je umrlo in več kot 1000 je bilo do sedaj ranjenih v tednu krvavih demonstracij, ki so se sprevrgle v nasilje in izgrede – varnostne sile so proti protestnikom uporabile vodne topove, solzivec in prave naboje. Prav danes je iraška vojska priznala "pretirano uporabo sile" proti protestnikom.
Samo v nedeljo je bilo namreč v enem od bagdadskih okrožjih ubitih 13 ljudi. Glede na posnetke na spletnih družbenih omrežjih so protestniki v tem okrožju, kjer državne varnostne sile običajno niso navzoče, na ulicah zažigali pnevmatike, medtem ko je bilo v ozadju slišati streljanje.
Tokrat je prvič, da so katere od iraških varnostnih sil priznale, da nad protestniki, ki od torka množično protestirajo proti vladi, ukrepajo nesorazmerno. Že od začetka protestov jih namreč protestniki obtožujejo uporabe prekomerne sile, češ, da nanje streljajo s pravimi naboji. Od torka, ko so se protesti začeli, je umrlo že več kot 100 ljudi, večinoma demonstrantov.
![Protesti so do sedaj zahtevali že več kot 100 življenj.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2019/8325078695_62323131.jpg?v=d41d)
"Uporabljena je bila pretirana sila, ki ni v skladu s pravili, tiste poveljnike, ki so izvršili te napačne ukrepe, pa kličemo na odgovornost," je sporočila vojska.
Vojska je davi sporočila še, da je iraški premier Adel Abdel Mahdi vsem enotam vojske ukazal, da se umaknejo iz Sadr Cityja, nadomestile pa jih bodo policijske enote. Premier je vse sile pozval, naj med protesti spoštujejo pravila, je še sporočila vojska. Iraški premier se je sicer sam v povezavi s protesti doslej oglasil le enkrat, ob tem pa minuli petek med drugim izjavil, da varnostne sile med protesti delujejo v skladu z mednarodnimi standardi.
Zakaj Iračani protestirajo?
Protestniki ne zahtevajo odstopa zgolj enega voditelja ali določene politične stranke – pozivajo k spremembi celotnega političnega sistema, ki se je oblikoval po strmoglavljenju Sadama Husseina, in ki je, po mnenju protestnikov, Iračane pustil na cedilu. Ena izmed glavnih težav v Iraku ostaja korupcija – medtem ko so se številni vladni uslužbenci v zadnjih letih obogateli na račun državni sredstev, na drugi strani na milijone Iračanov živi v revščini. Premier Adel Abdel Mahdi je ob izvolitvi obljubljal, da se bo spopadel z naraščajočo korupcijo in vse večjim prepadom med elitami in navadnimi državljani, a po letu dni je bilo za mnoge Iračane jasno, da nadaljuje z enako politiko kot njegovi predhodniki, piše BBC.
Kot enega izmed ključnih povodov za izbruh protestov pa mnogi vidijo odstavitev vodje protiteroristične službe, izjemno priljubljenega generala Abdul-Wahaba al-Saadija, pripoveduje Fanar Haddad, raziskovalec z Inštituta za Bližnji vzhod na Univerzi v Singapurju. 56-letni general, ki je med drugim pomagal koaliciji pod vodstvom ZDA v boju proti Islamski državi, v Iraku velja za izjemno spoštovano osebo, službo pa naj bi izgubil zaradi svojega boja proti korupciji, verjamejo številni Iračani.
"Gre za vrhunec več let jeze in frustracij, kar vidimo sedaj, je surov izraz zavrnitve političnega sistema, ki je Irak in Iračane pustil ne cedilu," je Haddad povedal za Euronews. Iračani so upali, da bo konec bojevanja proti Islamski državi prinesel državi večjo varnost in premor, v času katerega bi lahko med drugim popravili propadajočo državno infrastrukturo - ta je trpela leta zanemarjanje, ameriško invazijo, strmoglavljenje Husseina in nazadnje boj proti islamskim skrajnežem.
Država se sooča tudi z visoko stopnjo brezposelnosti – ta je samo med mladimi leta 2017 znašala 25,6 odstotkov - negotovo oskrbo z elektriko in vodo. Haddad sicer poudarja, da so protesti v Iraku skorajda letni dogodek, a tokrat so vendarle nekoliko drugačni.
"Pretekle demonstracije so imele bolj jasno definirane zahteve, določene storitve, elektriko, službe. Prvič pa imajo sedaj nov element, so bolj decentralizirane, bolj nasilne, sestavlja jih mlajša generacija, ki je popolnoma nepovezana s katerimikoli političnimi igralci, vključno z opozicijo."
Prav tako prvič vidimo zavrnitev samega sistema kot takega, slišimo podobne slogane kot med Arabsko pomladjo - "ljudje želijo propad režima".
![Protesti so v zadnjih letih v Iraku sicer pogosti.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2019/bd9af763ad_62323132.jpg?v=d41d)
Iraški premier je v odgovor na množične in krvave proteste napovedal vrsto reform na področju zaposlovanja, socialne varnosti in korupcije. Hkrati trdi, da so se med protestnike pomešali "saboterji". "Vemo, kdo stoji za protesti. Načrt strmoglaviti režim je spodletel," pa je po poročanju AFP dejal Faleh al-Fayyadh, vodja paravojaških enot, in dodal, da bodo njegove enote podprle boj proti korupciji, ne pa tudi "strmoglavljenja režima". "Tisti, ki želijo očrniti Irak, bodo kaznovani," njegove sile pa da "so pripravljene na kakršenkoli vladni ukaz," je še dejal za novinarje v Bagdadu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.