Iranski vojaški ladji sta danes prvič po letu 1979 prečkali Sueški prekop v smeri proti Sredozemskemu morju, potem ko so jima egiptovske oblasti pred dnevi odobrile prehod. Ladji, ki sta že vstopili v jugovzhodno Sredozemlje, naj bi po podatkih egiptovskih varnostnih sil pluli v smeri proti Siriji.
Po navedbah uslužbenca družbe, ki upravlja Sueški prekop, naj bi morali Iranci sicer za prečkanje kanala plačati okoli 200.000 dolarjev. Pred odhodom egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka z oblasti je bilo prečkanje Sueškega prekopa s strani iranskih ladij večkrat zavrnjeno, odnosi med Kairom in Teheranom pa več let zelo slabi.

Dovoljenje, da iranski vojaški ladji prečkata prekop, je povzročilo veliko razburjenja v Izraelu. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v tem videl "poskus Irana, da razširi svoj vpliv v regiji".
Namestnik izraelskega premier Silvan Šalom pa je potem, ko sta ladji prečkali prekop, poudaril, da je iranska odločitev, da pošlje vojaški ladji skozi Sueški prekop, del iranske strategije, da pridobi "hegemonijo in nadzor" nad Bližnjim vzhodom. Po njegovih besedah naj bi bil iranski cilj pokazati arabskemu svetu, kdo je novi vodja v regiji.
Predstavnik egiptovskega zunanjega ministrstva Hosam Saki pa je medtem v ponedeljek v intervjuju za spletno stran "youm7" v povezavi z iranskima ladjama poudaril, da "to ne pomeni spremembe v egiptovski zunanji politiki". V skladu s Carigrajsko konvencijo iz leta 1888 sicer po prekopu lahko plujejo ladje vseh nacionalnosti, če njihova država ni v vojni z Egiptom.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.