
Egiptovske oblasti, ki nadzirajo plutje po Sueškem prekopu, so sporočile, da iranski vojaški ladji še nista zaprosili za dovoljenje za plutje po prekopu v Sredozemsko morje. Včeraj je bilo namreč rečeno, da naj bi ladji pluli čez prekop, kar bi bil prvi primer v zadnjih 30 letih, da bi del iranskega vojaškega ladjevja plul po Sueškem prekopu. Ladji sta že več dni privezani v savdskem pristanišču Džeda, danes pa je iranska televizija poročala, da naj bi ladji vseeno prečkali prekop.
Gre za ladji Alvand in Kharg. Prva naj bi bila po besedah strokovnjakov fregata, druga pa tovorna ladja. Glede tega, da naj bi ladji pluli po prekopu, je včeraj zaskrbljenost izrazil Izrael. Zunanji minister Avigador Liberman je menil, da je to provokacija, "ki dokazuje, da iranska predrznost iz dneva v dan narašča". Obrambni minister Ehud Barak pa je zagotovil, da Iran pozorno spremlja obe ladji.
Danes popoldne je služba, ki nadzira plutje po prekopu, sporočila, da še vedno ni prejela prošnje obeh ladij za plutje. Odzvala se je na poročanje iranske državne televizije, ki je prenesla sporočilo oblasti, da nameravata ladji prepluti prekop in tako končati več kot 30-letno zgodovino. Po iranski islamski revoluciji leta 1979 namreč po prekopu ni plula nobena iranska vojaška ladja.
Tudi drugi izraelski predstavniki so v zadnjih dneh močno pritiskali na ZDA in druge države, naj nekako preprečijo plutje ladij po Sueškem prekopu. A zaradi politične krize v Egiptu kaj dosti niso uspele storiti.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.