Tiskovni predstavnik iranske jedrske agencije je danes sporočil, da bo Iran 27. junija presegel dovoljene zaloge obogatenega urana, ki so bile določene z iranskim jedrskim sporazumom iz leta 2015. Iran je namreč kar za štirikrat povečal svojo proizvodnjo tega materiala, ki bi se potencialno lahko uporabil za izdelavo jedrskega orožja.
A pri tem dodajajo, da "je še vedno čas" za evropske države podpisnice sporazuma, da ukrepajo in zaščitijo Iran pred obnovljenimi sankcijami, ki jih je ameriška administracija Donalda Trumpa znova uvedla proti režimu v Teheranu, po tem ko so odstopili od sporazuma.
Velika Britanija, Nemčija in Francija so po poročanju BBC sicer posvarile Iran, naj ne krši določil sporazuma, v skladu s katerim so bile proti režimu v Teheranu odpravljene določene sankcije v zameno za omejitve iranskega jedrskega programa. A sedaj svarijo, da bodo bile v primeru kršitve določil s strani Irana primorane znova uvesti svoje sankcije. Iran sicer trdi, da evropske podpisnice niso izpolnile svojih zavez o ublažitvi učinkov ameriških sankcij.
Iran je sicer že 8. maja sporočil, da bo prenehal spoštovati omejitve glede zalog obogatenega urana v odgovor na enostranski umik ZDA iz sporazuma in uvedbo gospodarskih sankcij. Trump je s tem želel prisiliti Iran za pogajalsko mizo in k novemu jedrskemu dogovoru, želi pa tudi omejitve iranskega programa balističnih raket ter da preneha s svojimi "škodljivimi" aktivnostmi na Bližnjem vzhodu.
Na današnjo oznanitev se je po poročanju Reutersa odzval tudi tiskovni predstavnik ameriškega Sveta za nacionalno varnost in dejal, da so načrti bogatenja urana "jedrsko izsiljevanje", čemur bi moral slediti "povečan pritisk mednarodne skupnosti".
'Iran ne bo dobil jedrskega orožja. To je naš cilj'
Oznanitev prihaja v času vedno večjih napetosti v regiji, ko ZDA obtožujejo iranski režim, da stoji za napadi na tankerje v Omanskem zalivu. Iran kakršnokoli vpletenost odločno zanika. "Obveščevalna skupnost ima veliko podatkov, veliko dokazov," je po poročanju The Guardiana že pred dnevi dejal ameriški državni sekretar Mike Pompeo. "Iran ne bo dobil jedrskega orožja. To je naš cilj," je še dejal in hkrati zatrjeval, da si ZDA ne želijo vojne z Iranom. A istočasno uradni Washington po svetu išče zaveznike proti Iranu: "Opravil sem veliko telefonskih klicev kolegom po svetu. Prepričan sem, da bomo našli partnerje, ki razumejo to grožnjo."
In zaveznika so očitno že našli v Savdski Arabiji - princ Mohamed bin Salman je včeraj dejal, da si ne želi vojne v regiji, vendar ne bodo oklevali pri obračunu "z vsakršno grožnjo našemu ljudstvu, suverenosti, ozemeljski celovitosti in ključnim interesom". "Iranski režim ni spoštoval obiska japonskega premierja v Teheranu in je na njegova diplomatska prizadevanja odgovoril z napadom na dva tankerja, med katerima je bil eden japonski," je dejal.
Britanski zunanji minister Jeremy Hunt pa je v nedeljo dejal, da je Velika Britanija "skoraj prepričana", da za napadi na tankerja stoji Iran.
'Izrael ne bo pustil, da Iran dobi jedrsko orožje'
Izraelski premier Benjamin Netanyahu je po današnji oznanitvi iranske jedrske agencije pozval mednarodno skupnost, da znova uvede sankcije proti Iranu, če bo ta še naprej bogatil uran. Poleg tega je po poročanju Times of Israel dejal, da "Izrael ne bo pustil, da Iran dobi jedrsko orožje".
EU svari pred prehitrim sklepanjem
Več zunanjih ministrov EU je danes v Luksemburgu opozorilo pred prehitrim sklepanjem v primeru nedavnih napadov na tankerja v Omanskem zalivu. V uniji se pridružujejo pozivu ZN k neodvisni preiskavi incidenta.
Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini je izpostavila, da Iran za zdaj spoštuje mednarodni dogovor iz leta 2015, po katerem ne razvija jedrskega programa za vojaške namene v zameno za odpravo nekaterih gospodarskih sankcij. Naša ocena uresničevanja dogovora ne temelji na izjavah, temveč na presoji Mednarodne agencije za atomsko energijo (IAEA), ki je doslej ugotavljala, da Iran dogovor spoštuje, je poudarila v odgovoru na vprašanja glede ukrepanja unije.
"Ne bom razglabljala o nadaljnjih korakih," je dejala in dodala, da "upajo, spodbujajo in pričakujejo", da bo Iran še naprej v celoti spoštoval dogovor, ki ga je sicer vse teže ohranjati pri življenju, a je to v interesu unije in širše.
Na vprašanje, kdo je po oceni EU odgovoren za napade na tankerja, je Mogherinijeva odgovorila, da unija nima lastnih obveščevalnih podatkov, in izpostavila veliko tveganje napačnih tolmačenj ali nenamernega stopnjevanja napetosti. Ponovila je, da unija ne želi vojaškega stopnjevanja napetosti v regiji ter da poziva k čim večji zadržanosti, saj je to v interesu vseh.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.