Iran, Turčija in Brazilija so podpisali sporazum o zamenjavi urana za jedrsko gorivo. Iran se je strinjal, da bo v zameno za 1.200 kilogramov nizko obogatenega urana prejel jedrsko gorivo. Dogovorjana izmenjava naj bi potekala prav v Turčiji. Turške oblasti so še sporočile, da če ne bo prišlo do izmenjave, kot je dogovorjeno, bodo takoj vrnili svojo pošiljko jedrskega goriva. Iran naj bi uporabil gorivo za medicinski in raziskovalni reaktor v Teheranu.
Podpis sporazuma med državami je tudi potrdil predstavnik turškega zunanjega ministrstva. Sporazum so danes v Teheranu podpisali brazilski predsednik Lula da Silva, turški premier Tayyip Erdogan in iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad.
Iran: Ni nobenih težav
Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je povedal, da bodo o dogovoru še ta teden obvestili Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA). IAEA pa bi morala nato po njegovih besedah o tem predlogu obvestiti ZDA, Francijo in Rusijo. Iranski predsednik je danes izrazil upanje, da bodo velesile po podpisu dogovora pristale na iskrene, spoštljive in pravične pogovore z Iranom. "Tristranska izkušnja v Teheranu je pokazala, da ni nobenih težav, če je sodelovanje utemeljeno na prijateljstvu in spoštovanju," je dejal Mahmud Ahmadinedžad.
Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je po podpisu sporazuma izrazil prepričanje, da sedaj, ko sta Turčija in Brazilija dali zagotovila in ko bo nizkoobogateni uran ostal v Turčiji, ni "nobene potrebe" za uvedbo novega svežnja sankcij VS ZN proti Iranu.
Izrael je Iran, svojega glavnega sovražnika, obtožil, da je pri dogovoru s Turčijo in Brazilijo manipuliral. Kot je navedel neimenovani izraelski vir, so Iranci že v preteklosti izvedli "tovrstne trike", s katerimi so zmanjšali tveganje ostrejših sankcij mednarodne skupnosti, dogovorov pa nato niso uresničili.
Rusija tokrat zadržana
Neimenovani predstavnik State Departmenta je namreč pred dnevi dejal, da je obisk Lula da Silve v Iranu, ki je potekal v nedeljo in tudi danes, zadnja priložnost za islamsko republiko, da naposled le pokaže dobro voljo in se začne pogajati o jedrskem programu, še preden bo s strani Varnostnega sveta Združenih narodov deležna novih sankcij.
Rusija je bila medtem bolj na strani diplomatskega reševanja spora, vendar pa je v zadnjem času spremenila svoje stališče. Predstavniki ruskih oblasti so tako v zadnjih dneh že večkrat pokazali pripravljenost, da podprejo nove sankcije proti Iranu. Dmitrij Medvedjev se je prav tako strinjal, da so ti pogovori zadnja priložnost za Iran pred uvedbo sankcij.
Okrepitev sodelovanja
Brazilski predsednik, ki ga v Iranu spremlja 300-članska delegacija, se je v nedeljo srečal tudi z iranskim vrhovnim voditeljem ajatolo al Hamenejem. Ta je izpostavil "hrup", ki ga zahodne države zganjajo zaradi obiska Lule v Iranu. "Prevladujoče sile z Ameriko na čelu niso zadovoljne s sodelovanjem neodvisnih držav," je menil.
Lula in Ahmadinedžad sta se sicer strinjala, da morata državi okrepiti gospodarske vezi. Lula je doslej nasprotoval uvedbi novih sankcij proti Iranu in se zavzemal za diplomatsko rešitev spora. Medtem pa nekatere druge stalne članice Varnostnega sveta, na čelu z ZDA, že snujejo nove ukrepe proti državi, za katero sumijo, da želi pod krinko miroljublnega jedrskega programa priti do jedrskega orožja.
Turčija in Brazilija, ki sta obe nestalni članici Varnostnega sveta Združenih narodov, sta se že večkrat ponudili, da sta pripravljeni pomagati doseči dogovor še pred sprejetjem novih sankcij zoper Iran.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.