Iran se sooča z "neprimerljivim" pritiskom mednarodnih sankcij, trdi iranski predsednik Hasan Rohani v dneh vse večjega stopnjevanja napetosti med Iranom in ZDA – slednje na Bližnji vzhod pošiljajo vse več bojnih sil, protiraketni sistem Patriot ter bojno ladjo USS Arlington. Poteza, ki jo je sam poveljnik Iranske revolucionarne garde označil za "psihološko vojskovanje".
Ameriška administracija pod vodstvom Donalda Trumpa je maja lansko leto odstopila od iranskega jedrskega sporazuma in obnovila sankcije proti režimu v Teheranu – te pa so po besedah Rohanija vodile k poslabšanju gospodarskega stanja v državi oziroma k slabšim gospodarskim razmeram, kot so bile v letih 1980–1988, v času vojne s sosednjim Iranom. Ameriške sankcije so namreč močno prizadele izvoz nafte, vse manj je tujih investicij. Sankcije med drugim prepovedujejo ameriškim podjetjem, da neposredno poslujejo z Iranom, sankcije pa je Trump nato še zaostril in zagrozil državam po svetu naj prenehajo kupovati iransko nafto. Z zaostrovanjem naj bi Trumpova administracija želela prisiliti oblasti v Teheranu za pogajalsko mizo in k "novemu sporazumu".
Ob tem je iranski voditelj, ki se sooča z vse večjim političnim pritiskom na domačem političnem parketu, pozval k politični enotnosti za soočanje s težkimi razmerami: "Med vojno nismo imeli težav z našimi bankami, s prodajo nafte, uvozom ali izvozom, sankcije so veljale samo za nakup orožja," je dejal politikom po poročanju BBC.
"Pritisk sovražnikov je vojna, kot je še nismo videli v zgodovini naše islamske revolucije ... a ne obupujem, veliko upanja imam za prihodnost in verjamem, da lahko premagamo težke razmere, če bomo enotni."
Iran je v preteklosti že večkrat zagrozil, da se bo na ameriške sankcije odzval, med drugim z zaprtjem Hormuške ožine.
Prav danes pa je po poročanju Reutersa izraelski minister Yuval Steinitz posvaril, da bi Iran lahko napadel Izrael, če bi se napetosti še stopnjevale. Dejal je, da se razmere v Zalivu "razgrevajo": "Če pride do kakršnega koli nasilja med Iranom in Združenimi državami, med Iranom in njegovimi sosedi, ne izključujem možnosti, da bodo aktivirali Hezbolah in Islamski džihad ali da bodo celo poskusili izstreliti rakete iz Irana na Izrael," je dejal za izraelsko televizijo Ynet TV.
Obe skupini, tako Hezbolah kot Islamski džihad, naj bi sponzoriral Iran. Izrael se je z Iranom že soočil na ozemlju Sirije, s Hezbolahom pa na ozemlju Libanona. A do odprte vojne z Iranom še ni prišlo.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.