"Pozivamo Iran, naj zaustavi nadaljnje akcije, ki bi ogrozile regionalno stabilnost in pozivamo k diplomatskim rešitvam za omilitev napetosti," je pisalo v sporočilu četverice držav. Ta je tudi obnovila svojo zaskrbljenost zaradi napadov jemenskih upornikov, ki jih podpira Iran, na civilna letališča v Savdski Arabiji ter nedavno sabotažo ladij, za katero Washington krivi Teheran.
"Ti napadi ogrožajo mednarodne plovne poti, na katere se zanašamo z našimi ladjami. Ladjam in posadkam je treba zagotoviti varno prečkanje skozi mednarodne vode," so dodali.
Trump: Nadaljevali bomo s pritiskom na Iran
Ameriški predsednik Donald Trump je medtem podpisal nove sankcije proti režimu v Teheranu, ki naj bi bile med drugim uperjene tudi proti vrhovnemu voditelju ajatoli Ali Hameneju.
Trump je ob tem pojasnil, da gre za odziv na sestrelitev drona in "mnoge druge reči". Dodal je, da bodo nadaljevali s pritiskom na Teheran. Še ta teden naj bi na seznam dodali tudi iranskega zunanjega ministra Mohameda Džavada Zarifa.
"Pokazali smo veliko zadržanosti, ampak to ne pomeni, da jo bomo kazali v prihodnje," je dejal danes Trump, ki je tudi napovedal, da bi lahko sankcije trajale več let.
Sankcije so sicer uperjene predvsem proti iranski naftni in finančni industriji, ker pa s sankcijami grozijo tudi vsem drugim akterjem v svetu, ki bi poslovali z Iranom, so s tem praktično povsem ustavile iranski izvoz nafte, s tem pa tudi dotok financ.
Zatem so se v Perzijskem zalivu začeli dogajati napadi na tankerje, kar naj bi po trditvah ZDA izvajal Iran, ta pa to zanika. V četrtek pa je položaj nevarno zaostrila še sestrelitev ameriškega brezpilotnega letala, za katerega Iran trdi, da je kršil iranski zračni prostor, ZDA pa, da je letel v mednarodnem zračnem prostoru v Hormuški ožini.
Iranski predsednik Hasan Rohani je sicer sankcije označil za "ekvivalent ekonomskega terorizma" in ocenil, da je vir trenutnega regionalnega in mednarodnega konflikta odločitev ZDA, da izstopijo iz iranskega jedrskega sporazuma. Zahteval je tudi posledice za ZDA zaradi kršitve iranskega zračnega prostora. Poudaril je, da je incident okrepil napetosti v regiji. "Zato pričakujemo sorazmeren odziv mednarodne skupnosti in jasne korake proti tovrstnim kršitvam," je dejal v nedeljo.
Hook: Politiko maksimalnega pritiska bomo stopnjevali
Da bodo ZDA nadaljevale in še stopnjevale svojo politiko maksimalnega gospodarskega pritiska, je napovedal že posebni ameriški odposlanec za Iran Brian Hook. "Iran vztrajno zavrača diplomacijo. Vsaka država, ki si želi stabilnosti v regiji, bi morala Iranu dati jasno vedeti, da groženj in nasilja ne bomo tolerirali," pravi Hook. In dodal, da ko bo Iran pokazal zanimanje za pogovore, bodo ZDA pripravljene. Do takrat pa se bo stopnjevala politika maksimalnega pritiska. A pri tem dodaja, da so ZDA in ameriški predsednik Trump pripravljeni na pogovore in pogajanja.
Glede odstopa ZDA od iranskega jedrskega sporazuma, pa Hook trdi, da jih je to postavilo "v boljši položaj, da dosežemo cilj, ki si ga delimo z evropskimi zavezniki - da Iranu preprečimo, da pridobi jedrsko orožje".
Zatrdil je, da sankcije delujejo, na kar po njegovih besedah nakazuje dejstvo, da "Iranu zmanjkuje denarja, tudi za svoje zaveznike v regiji", in pri tem med drugim navedel gibanji Hamas in Hezbollah ter uporniške Hutije v Jemnu. Iran je po njegovih trditvah umik sankcij izrabil za okrepitev svoje vojske in zaveznikov v regiji. "Zato trdimo, da je bila cena za iranski jedrski sporazum stabilnost v regiji."
Kot primer učinkovitosti sankcij pa je navedel iranski proračun za leto 2019, kjer so za porabo vojske namenili 29 odstotkov manj sredstev, v preteklem letu pa so vojaški proračun zmanjšali za deset odstotkov: "V času iranskega jedrskega sporazuma so se izdatki za vojsko povečevali vsako leto."
Pompeo zaradi Irana v Rijad in Abu Dabi
Zaradi krize z Iranom je danes v Savdsko Arabijo pripotoval ameriški državni sekretar Mike Pompeo, obiskal pa bo tudi Združene arabske emirate. "Pogovarjali se bomo o tem, kako zagotoviti, da bomo vsi strateško usklajeni in kako lahko vzpostavimo globalno koalicijo" proti Iranu, je v nedeljo dejal Pompeo ob napovedi današnjih obiskov v Savdski Arabiji in Abu Dabiju. Obiskal ju bo na poti v Indijo, kjer ga pričakujejo v torek. Savdsko Arabijo in Združene arabske emirate je ob tem označil za "velika zaveznika v izzivu, ki ga predstavlja Iran".
Pompeo je v nedeljo zavrnil tudi zemljevid, ki ga je objavil iranski zunanji minister Zarif in ki naj bi prikazoval, da je Iran prejšnji teden ameriško brezpilotno letalo sestrelil v iranskem zračnem prostoru. "Videli ste ta otroški zemljevid, ki ga je predstavil minister Zarif in ki je v nasprotju z odličnostjo in profesionalizmom ameriških vojaških in obveščevalnih služb," je dejal Pompeo.
Dodal je še, da ravno ta Zarifov zemljevid kaže, da je brezpilotno letalo letelo v mednarodnem zračnem prostoru. Iran je ob tem obtožil, da širi dezinformacije.
Pompeo je ob tem sicer ponovil, da je ameriški predsednik Donald Trump Iranu ponudil roko sprave. "Pripravljeni smo se pogajati brez predpogojev. Točno vedo, kako nas najdejo. In prepričan sem, da v trenutku, ko se bodo res pripravljeni pogovarjati, da bomo lahko začeli ta pogovor," je še dodal ameriški državni sekretar.
V Džedi se je Pompeo sestal s savdskim kraljem Salmanom. Kot je tvitnil po srečanju, je imel s kraljem danes "produktivno srečanje", govorila pa sta o "povečanju napetosti v regiji in potrebo po povečani pomorski varnosti v Hormuški ožini". "Svoboda plovbe je enako pomembna," je še zapisal.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.