Tujina

Iran zavrača ostrejši jedrski nadzor

Teheran/Dunaj/Rim, 16. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Iranu se že šesti dan zapored vrstijo množične demonstracije na katerih zahtevajo uvedbo družbenih reform in odstop iranskega predsednika Hatamija. Uradni Teheran pa sporoča, da se ne bo uklonil mednarodnim pritiskom in ne bo dovolil ostrejšega nadzora svojih jedrskih zmogljivosti.

Iransko zunanje ministrstvo je v nedeljo odločno protestiralo pri ZDA proti ameriškemu vmešavanju v iranske notranje zadeve. Sicer pa so v Iranu že šesto noč potekale protirežimske demonstracije.

"Na švicarsko veleposlaništvo v Teheranu smo v nedeljo predali uradno pismo za ZDA in odločno smo protestirali proti spletkam Američanov," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi. Švicarsko veleposlaništvo zastopa ameriške interese v Iranu. "Pridržujemo si pravico do pravnega postopka o tej zadevi," je še dodal Asefi na vprašanje novinarjev o domnevni podpori ameriške administracije protestom, ki že šest dni potekajo v Iranu.

Protesti naj bi bili uperjeni tudi proti reformistično usmerjenemu predsedniku Hatamiju
Protesti naj bi bili uperjeni tudi proti reformistično usmerjenemu predsedniku Hatamiju FOTO: Reuters

Študentski protesti se nadaljujejo

V teheranski četrti Pars pa je v nedeljo zvečer protestiralo kakih 200 večinoma mlajših ljudi, ki so se ob posredovanju policije spopadli s policisti. Poleg nasprotovanja Hatamiju so izražali tudi nasprotovanje iranskemu duhovnemu voditelju, ajatoli Aliju Hameneju in vodji pravosodnih oblasti, ajatoli Hašemiju Šarudiju.

Na protestih v Teheranu je policija tokrat aretirala najmanj 30 ljudi. S tem se je uradno število aretiranih protestnikov v Iranu zvišalo na najmanj 140. Med njimi po trditvah policije ni študentov. Število študentov, ki so bili med protesti ranjeni, pa je policija ocenila na 12.

Po poročanju iranske študentske tiskovne agencije ISNA se je na protestu v mestu Mašhad na vzhodu države v nedeljo zvečer zbralo okoli 2000 ljudi, ki so zahtevali odstop iranskega predsednika Mohameda Hatamija in izpustitev vseh političnih zapornikov.

Evropski tisk svetuje potrpežljivost

Glede protestov, ki že šest dni potekajo v Iranu, je avstrijski dnevnik Die Presse ocenil, da so se iranski verski voditelji zaradi njih že začeli pošteno potiti. Na zahodnem in vzhodnem boku, v Iraku in Afganistanu, so režimi padli kot zrele hruške, in tudi v samem Iranu že vre. Tudi nekoč zmerni predsednik Mohamed Hatami lahko le še komaj pomirja segreta čustva. Predolgo so otroci revolucije stavili svoje upe nanj, prevečkrat so bili razočarani. Poskusi reform so se izgubili v pesku s pomočjo fundamentalistov okrog voditelja revolucije Alija Hameneja.

A študentski protesti, ki trenutno pretresajo nekatera večja iranska mesta, so pomemben preizkus, na podlagi katerega bomo lahko bolje razumeli, kako bi se po vojni v Iraku lahko razvil spor med režimom v Teheranu in večjim delom iranskega prebivalstva.

Italijanski časnik La Repubblica pa je proteste označil za pomemben preizkus za režim v Teheranu. Tudi revolucija leta 1979, ki je vodila do strmoglavljenja šaha, se je začela na univerzah, svojo nepremagljivo moč pa je dobila šele v trenutku, ko so se študentskemu uporu pridružile še stavke trgovcev. Danes je malo verjetno, da bi se bazarji in univerze, tako kot takrat pred 24 leti, združili v novo zmagoslavno zavezništvo.

Iran IAEA ni obvestil o nekaterih jedrskih dejavnostih

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je povedal, da je Teheran kršil sporazum o neširjenju jedrskega orožja, ko agencije ni seznanil z z uvozom nekaterega jedrskega materiala in njegovo kasnejšo obdelavo.

Iran naj bi tudi gradil obrat za proizvodnjo težke vode, ki jo uporabljajo v jedrskih obratih in ki jo je moč uporabiti pri proizvodnji plutonija za vojaške namene. El Baradej je ob tem Iran pozval, naj priskrbi verodostojna zagotovila o civilnem namenu jedrskega programa in naj inšpektorjem dovoli vzeti vzorce na območjih, kjer obstaja sum jedrskih aktivnosti.

EU pozvala Iran k sodelovanju

Zunanji ministri EU so na zasedanju v Luksemburgu pozvali Iran k sodelovanju z IAEA ter k pristopu k podpisu dodatnega protokola k IAEA. To bi bil pomemben korak v smeri potrditve, da Iran razvija jedrski program le v civilne oziroma prijateljske namene, je zapisano v predlogu sklepov z zasedanja. Ministri so ob tem tudi napovedali, da bodo razvoj razmer podrobno spremljali, pri tem pa Teheran opozorili, da je napredek na jedrskem področju tesno povezan tudi s siceršnjimi odnosi z EU. Iran se s povezavo trenutno pogaja o sklenitvi sporazuma o trgovini in sodelovanju. Zunanji ministri EU so tudi sprejeli temeljne smernice za strategijo boja proti orožju za množično uničevanje ter akcijski načrt za njihovo uresničevanje, pri tem pa kot skrajno sredstvo za ukrepanje dopustili tudi uporabo sile, sicer skladno z mednarodnim pravom.

Perle: ZDA nimajo vojaškega načrta za Iran

ZDA po navedbah svetovalca Pentagona, Richarda Perlea, trenutno sicer nimajo nobenih vojaških načrtov proti Iranu. Perle je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo nemškega časnika Tagesspiegel dejal, da je trenutno dobra priložnost za mirno menjavo režima v Teheranu, vendar je zagotovil, da ZDA nimajo "globalnega vojaškega načrta za Srednji vzhod". "Vojaško silo uporabimo samo, ko so izčrpana vsa sredstva za mirno razrešitev spora. Tako je bilo v primeru Iraka," je pojasnil Perle. "Majhna, koruptivna in brutalna klika mul si je v Iranu prigrabila oblast. Zavračajo vse reforme, prepovedujejo časopise in zatirajo svobodo mišljenja," je bil oster Perle in dodal, da ZDA trenutno stavijo na iranski narod in študente, ki že več dni protestirajo v Teheranu in zahtevajo reforme. Hkrati pa je Perle zagotovil, da ZDA za zdaj ne nameravajo vojaško posredovati proti nobeni drugi državi v regiji. "Ne verjamem, da bi kdorkoli sploh lahko pomislil na vojaško akcijo proti Iranu ali pa Siriji," je zagotovil Perle.

Moskva poziva k "nepolitični" odločitvi glede Irana

Rusija je svet guvernerjev IAEA pozvala, naj po poročilu El Baradeja glede Irana sprejme "ustrezno in nepolitično" odločitev. Kot je še menil namestnik ruskega zunanjega ministra Jurij Fedotov, mora biti odziv IAEA skladen z ugotovitvami poročila o dejavnostih, ki so jih odkrili v Iranu in ki jih IAEA pred tem ni poznala. "Agencija med delom v različnih državah pogosto odkrije nova dejstva ali podrobnosti, a ta niso dovolj resna, da bi lahko z gotovostjo trdili, da neka stran svoje jedrske programe ponovna usmerja na vojaško področje," je menil Fedotov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10