Iranske oblasti so davi veleposlanike petih držav, in sicer Kitajske, Nemčije, Francije, Velike Britanije in Rusije, v Iranu obvestile, da odstopajo od dela obvez iz jedrskega sporazuma iz leta 2015, potem ko so ZDA maja lani izstopile iz tega dogovora, je sporočilo iransko zunanje ministrstvo.
"Ukrepi ZDA, predvsem v zadnjem letu, a tudi pred njihovim izstopom, imajo jasen cilj, da povzročijo prekinitev izvajanja (dogovora)," je ob tem med obiskom v Moskvi povedal iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif.
Zarif je poudaril, da so po ameriškem umiku iz dogovora maja lani "s prijatelji v Rusiji in na Kitajskem ohranili zelo dobre odnose". "Druge sopodpisnice sporazuma pa niso izpolnile nobene od svojih obveznosti," je poudaril, pri čemer je mislil na Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo. "Da, podajale so lepe izjave, v praksi pa se ni zgodilo nič," je dejal.
Vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov pa je pozval k spoštovanju sporazuma. Kot je izpostavil, je treba za to, da bi rešili situacijo, druge podpisnice prepričati, da izpolnjujejo svoje obveznosti. "Pozvali jih bomo, kot smo jih že doslej, naj izvajajo vse, kar obsega sporazum in kar je potrdil Varnostni svet Združenih narodov," je povedal.
V Kremlju pa so medtem poudarili, da je ruski predsednik Vladimir Putin svaril, da "bodo nepremišljene in arbitrarne odločitve, ki predstavljajo nespameten pritisk na Iran, vodile v neprijetne ukrepe, ki smo jim priča danes". Nepremišljene so bile po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova odločitve ZDA o ponovni uvedbi sankcij proti Iranu.
Dodal je, da Putin ostaja zavezan sporazumu in da trenutno ni alternativ zanj. Rusija bo sodelovala z evropskimi državami, da bi ohranili sporazum, je poudaril. Povedal je še, da je še prezgodaj govoriti o sankcijah.
'Teheran se ne umika iz dogovora'
Iran je pokazal potrpežljivost, vendar je zdaj ocenil, da je primerno, da preneha upoštevati določene obveze in prostovoljne ukrepe v okviru sporazuma, je dodal minister. Poudaril je, da se Teheran ne umika iz dogovora. Ima pa do danes uveljavljene odločitve pravico v skladu s sporazumom, če druge strani ne upoštevajo dogovora.
Vrhovni svet iranske nacionalne varnosti je pozneje pojasnil, da ne bodo več spoštovali omejitev o shranjevanju težke vode in obogatenega urana, kot so to počeli v skladu s sporazumom. Ta ukrep je nujen za zagotovitev pravic in vzpostavitev ravnovesja po ameriškem izstopu, so pojasnili.
Ob tem so petim državam, ki še spoštujejo sporazum, dali 60 dni časa, da začnejo izvajati svoje zaveze, predvsem na naftnem in bančnem področju. Po vnovični uvedbi ameriških sankcij proti Iranu so namreč delovale v skladu z njimi, kljub obljubam, da ne bodo. Če tega ne bodo storile v določenem roku, bi lahko Teheran prenehal upoštevati še druge obveze iz sporazuma.
Rohani: Evropske države vidijo ZDA kot svetovnega šerifa
Iranski predsednik Hasan Rohani je ob tem poudaril, da je namen ultimata rešiti jedrski sporazum pred ameriškim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom.
Ob tem je bil kritičen do evropskih držav, češ da ZDA vidijo kot svetovnega "šerifa", kar pa jih odvrača od tega, da bi sprejemale odločitve v svojem interesu. Če se bo to nadaljevalo, bo Iran prekinil sodelovanje z evropskimi državami na področju boja proti trgovini z drogami in migracij, je zagrozil.
Pariz ne izključuje ponovne uvedbe evropskih sankcij proti Iranu
Francoska obrambna ministrica Florence Parly danes ni želela izključiti možnosti, da bi Evropska unija znova uvedla sankcije proti Iranu, potem ko je ta sporočil, da je prenehal spoštovati določene obveze iz iranskega jedrskega sporazuma. Kitajska je medtem vse strani pozvala k ohranitvi sporazuma.
"Če ne bodo spoštovali teh zavez, se bo postavilo tudi to vprašanje (o ponovni uvedbi sankcij)," je za francosko televizijo BFMTV povedala Parlyjeva, pri čemer ni neposredno omenila današnjih izjav Teherana. Pojasnila je, da so sankcije ena od možnosti, ki jih preučujejo.
Iz urada britanske premierke Therese May pa so sporočili, da "so izjemno zaskrbljeni zaradi te napovedi". "Ta dogovor je ključen sporazum, zaradi katerega je svet varnejši, in zagotovili bomo, da bo veljal, dokler bo Iranspoštoval zaveze," so poudarili. Dodali so, da se o nadaljnjih korakih posvetujejo s partnerji, predvsem Nemčijo in Francijo.
Na britanskem zunanjem ministrstvu so pojasnili, da trenutno ne razpravljajo o ponovni uvedbi sankcij. "Če bo Iran nehal izpolnjevati svoje zaveze, bodo zagotovo posledice," so dodali.
Nemčija: Od Irana pričakujemo izpolnjevanje sporazuma v celoti
Nemčija se prav tako zavzema za ohranitev sporazuma. "Mi kot Evropejci, kot Nemci bomo odigrali svojo vlogo in tudi od Irana pričakujemo izpolnjevanje v celoti," je povedal tiskovni predstavnik nemške kanclerke Angele Merkel Steffen Seibert.
Kitajska je medtem vse strani pozvala k ohranitvi sporazuma. "Ohranitev in izvajanje sporazume je odgovornost vseh strani," je povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang. "Vse strani pozivamo k zadržanosti, okrepitvi dialoga in izogibanju napetostim," je poudaril.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes zatrdil, da Iranu ne bo dovolil, da bi proizvedel jedrsko orožje. "Davi sem na poti slišal, da namerava Iran nadaljevati svoj jedrski program," je Netanjahu dejal na slovesnosti ob dnevu spomina na žrtve vojn. "Iranu ne bomo dovolili, da bi pridobil jedrsko orožje," je poudaril.
ZDA: Bomo videli, kaj bodo storili
Na današnje sporočilo Irana, da bodo prenehali izpolnjevati del jedrskega sporazuma, pa se je odzval tudi ameriški državni sekretar Mike Pompeo. "Bomo videli, kaj bodo storili. ZDA bodo to spremljale in potem bomo, ko bomo, naredili dobre odločitve," je dejal Pompeo.
Izrazil je tudi prepričanje, da bodo evropske države skupaj našle pot, "da Iran ne bo prišel do jedrskega orožja". Pompeo je izpostavil tudi sistem Instex, trgovalni mehanizem, ki so ga v začetku leta zagnale Velika Britanija, Francija in Nemčija, da bi evropska podjetja lahko še vedno trgovala z Iranom in ne bi pa bila deležna ameriških sankcij.
ZDA so namreč po enostranski odpovedi od mednarodnega jedrskega sporazuma z Iranom maja lani znova uvedle tudi lastne sankcije proti islamski republiki, s prekinitvijo sodelovanja z ameriškimi podjetji pa so zagrozile tudi vsem drugim podjetjem, ki bi še naprej sodelovala z Iranom.
Kot je v Londonu dejal Pompeo, so se ZDA o sistemu Instex pogovarjale z Veliko Britanijo, Nemčijo in Francijo. Pojasnil je, da ZDA ne bi nasprotovale nadaljevanju trgovanja z Iranom na področju zagotavljanja humanitarne pomoči in z drugimi specifičnimi proizvodi.
"Dokler se neko vozilo uporablja samo za omejen namen, za tistega, ki ni del sankcij, potem to seveda ni vprašljivo. Ko pa gredo transakcije preko tega (...) bomo ocenili in preučili in če bo to primerno, bodo sankcije za tiste, ki bodo sodelovali pri tovrstnih transakcijah," je še dejal ameriški državni sekretar.
Mednarodni sporazum sklenjen leta 2015
Mednarodni jedrski sporazum je bil sklenjen julija 2015. Iran je z njim privolil v omejitve svojega jedrskega programa in na strog nadzor, s čimer naj bi mu preprečili uporabo urana ali plutonija za razvoj jedrskega orožja. V skladu z dogovorom, ki so ga z Iranom sklenile ZDA, Velika Britanija, Nemčija, Francija, Rusija in Kitajska, je mednarodna skupnost ukinila gospodarske sankcije proti Iranu.
Po navedbah Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je Iran od januarja 2016 spoštoval sporazum in ni kršil nobenih določil sporazuma. ZDA so kljub temu maja lani enostransko izstopile iz tega mednarodnega sporazuma, ker da je slab.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.