
Svet Guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je podprl napotitev iranskega jedrskega vprašanja pred Varnostni svet Združenih narodov. 35-članski Svet guvernerjev je resolucijo o predaji iranskega vprašanja sprejel s 27 glasovi za, tremi proti in petimi vzdržanimi. Proti so glasovale Kuba, Sirija in Venezuela, glasovanja pa so se vzdržale Alžirija, Belorusija, Indonezija, Libija in Južnoafriška republika.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je po napotitvi iranskega jedrskega vprašanja pred VS ZN ukazal takojšnjo ustavitev sodelovanja Teherana z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA). Ukazal je tudi obnovitev dejavnosti bogatenja urana in prepovedal nenapovedane inšpekcije agencije IAEA v Iranu. "Od nedelje naprej je prostovoljna implementacija dodatnega protokola k Sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT) in ostalo sodelovanje, ki presega NPT, z zakonom prekinjena," je v pismu, naslovljenemu na iranskega podpredsednika Golamreza Agazadeha, zapisal Ahmadinedžad.
Egipt dosegel svoje
Svet guvernerjev IAEA je tako sprejel osnutek resolucije, ki so ga zjutraj - potem ko je Washington privolil, da se v resoluciji omeni tudi oblikovanje območja brez jedrskega orožja na Bližnjem vzhodu - predstavile evropske države.
Predvsem Egipt je namreč zahteval, da se pozivi Iranu, naj razprši vse strahove glede svojih domnevnih vojaških jedrskih ambicij, posredno povežejo z že dolgoletnimi zahtevami arabskih držav, da se mora Izrael odpovedati svojemu jedrskemu orožju. Washington je temu sprva odločno nasprotoval, v noči na soboto pa vendarle popustil.
Dogovor v zadnjem trenutku
Diplomati na Dunaju so tako rekoč v zadnjem trenutku, vendarle dosegli kompromis glede besedila resolucije o predaji iranskega vprašanja. Le nekaj minut pred začetkom današnjega zasedanja je neimenovani zahodni diplomat sporočil, da je bila situacija rešena: "Sedaj imamo besedilo, s katerim se strinjajo EU, ZDA, Rusija, Kitajska in druge države, in v katerega je vključeno priznanje, da bi rešitev glede Irana prispevala k cilju območja brez jedrskega orožja na Bližnjem vzhodu."
Danes sprejeta resolucija se od prvotne, ki jo je pripravila evropska trojka s podporo ZDA, razlikuje po tem, da je vanjo vključen tudi odstavek o denuklearizaciji Bližnjega vzhoda. Sicer pa resolucija še vedno predvideva "časovno okno".
VS ZN namreč do naslednjega rednega zasedanja IAEA 6. marca letos ne bo sprejemal nobenih ukrepov proti Iranu. Predvsem Rusija in Kitajska sta na predajo iranskega vprašanja VS ZN pristali le pod pogojem, da ta proti Iranu vsaj zaenkrat ne bo sprejel nobenih sankcij.

Sprejeta resolucija predajo Teherana VS ZN utemeljuje s tem, da je Iran kršil določbe Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) in s "pomanjkanjem zaupanja, da Iran svoj jedrski program razvija izključno v miroljubne namene". Države so v njej izrazile "resno zaskrbljenost zaradi iranskega jedrskega programa" in spomnile na "številne neuspehe in kršitve obveznosti" s strani Teherana.
Iran mora zamrzniti plemenitenje
Resolucija od generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja zahteva, da VS ZN poroča o korakih, ki jih mora narediti Iran, da se bo lahko izgradilo zaupanje za izključno miroljubno naravo iranskega jedrskega programa. Od Irana pa resolucija zahteva, da zamrzne plemenitenje urana in s tem povezane dejavnosti, razmisli o zaustavitvi gradnje reaktorja na težko vodo, ki bi lahko bil vir plutonija za orožje, formalno ratificira dogovor, ki bo IAEA dovoljeval večja pooblasti pri nadzoru, ter IAEA odobri dodatna pooblastila pri preiskavi iranskega jedrskega programa.