Teheran je kljub grožnjam s sankcijami, ki bi ga lahko doletele, če roka za zaustavitev spornega jedrskega programa ne bo upošteval, že zavrnil postavljen ultimat in nadaljuje jedrske dejavnosti.
Kot je v zaupnem poročilu zapisala IAEA, naj bi Iran le nekaj dni pred iztekom roka ZN začel nov krog bogatenja urana. Agencija v poročilu še piše, da ji Iran ni omogočil dostopa do vseh podatkov in objektov, ki bi jih potrebovala za oblikovanje celovite ocene njegovih jedrskih aktivnosti. Inšpektorji IAEA pa niso našli nobenih konkretnih dokazov, da je iranski jedrski program vojaške narave.

Teheran, ki je poročilo označil kot ne negativno, je še enkrat znova poudaril, da bo nadaljeval s svojim jedrskim programom, kakor ga je predstavil inšpektorjem IAEA. Že v torek je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad znova poudaril, da ima Iran pravico do uporabe jedrske energije v miroljubne namene in da se Teheran ne bo podredil grožnjam in ultimatom. Vendar pa je Teheran ponudil nadaljnje pogovore glede svojega spornega jedrskega programa. Pripravljenost za obnovitev razprave je medtem že izrazila Francija, tudi stalna članica VS ZN, ki pa pri tem ni opustila zahteve po ustavitvi iranskih spornih jedrskih dejavnosti. Nato se je v sredo tudi Kitajska, prav tako stalna članica VS ZN, izrekla za diplomatsko rešitev jedrskega spora. Uvedbi sankcij sicer nasprotuje še ena stalna članica VS ZN, Rusija, medtem ko ZDA že svarijo pred sankcijami izven okvira ZN.

Vir spora je sicer vprašanje jedrskih namenov Irana. Zahod, še zlasti ZDA, verjame, da želi Iran pridobiti jedrsko orožje, medtem ko Teheran vztraja, da je njegov jedrski program namenjen izključno pridobivanju energije v miroljubne namene. Pomoč pri pridobivanju energije v miroljubne namene so sicer Iranu že v začetku junija ponudile stalne članice VS ZN in Nemčija. Te so podale kompromisni predlog, v katerem so Teheranu ponudile širok spekter gospodarskih, političnih in energetskih spodbud. Vendar pa mora Iran v zameno najprej zaustaviti vse dejavnosti bogatenja urana in vzpostaviti popolno sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo.
Iran lahko kmalu izdela jedrsko bombo
Ameriška vojska znova poudarja, da lahko Iran v naslednjih petih do osmih letih izdela jedrsko bombo, je v četrtek poročal Washington Post. Pet let predstavlja za administracijo predsednika Georgea Busha dovolj časa, da se odločijo ali bodo napadli jedrski obrat v Teheranu. Viri znotraj Pentagona zatrjujejo, da ne bi smeli podcenjevati jedrske zmogljivosti Irana, saj bi ta lahko izdelal bombo celo prej.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.