Iran bo "za odziv na grožnje ali na uporabo sile in nasilja uporabil vsa razpoložljiva sredstva," je dejal Hamenej v govoru iz mesta Mašhad, ki ga je prenašala iranska televizija.

Sovražniki Irana imajo tri cilje, je menil Hamenej. Voditi poskušajo psihološko vojno, ki bi prestrašila državne voditelje in zmanjšala odločenost prebivalstva, Iran želijo gospodarsko ohromiti ter preprečiti napredek in razvoj države, je bil prepričan. "Prestrašiti nas hočejo z govoricami o sankcijah in uporabi sile, povečati želijo etnična razhajanja," je dejal.
Vendar sankcije Irana ne morejo prizadeti, saj je navkljub sankcijam osvojil jedrsko tehnologijo, je še poudaril Hamenej. Kot je dejal, Iran jedrsko tehnologijo potrebuje, ne za orožje, temveč za življenje - za proizvodnjo elektrike. Če bodo državni voditelji pri tem vprašanju popuščali, jih bodo na zagovor poklicale prihodnje generacije, je še posvaril.
Rusija proti prekomernim sankcijam
Rusija je sicer pristala na postopno povečanje pritiska na Iran zaradi njegovega kljubovanja zahtevam Varnostnega sveta ZN glede ustavitve bogatenja urana, vendar "prekomernih sankcij" ne bo podprla, je pred ruskim parlamentom dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Obenem pa je poudaril, da pritiski VS ZN na Iran nimajo nobene povezave z ruskim delom v iranski jedrski elektrarni v Bušerju.

Ameriški mediji so namreč objavili, da je Moskva zagrozila, da bo ustavila dobavo jedrskega goriva za elektrarno v Bušerju, če Teheran ne bo izpolnil zahtev VS ZN. Ta poročila je v sredo zanikal že ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin. "To poročilo ni točno. Rusija ni Iranu postavila nikakršnega ultimata," je dejal Čurkin ter poudaril, da je Bušer izven dometa sankcij ZN.
Lavrov pa je namigovanja na povezavo med deli v Bušerju in sankcijami označil kot poskus, da bi Rusijo "z nekom" sprli. Da ne bi bilo nikakršnih sporazumov, bi bilo potrebno, da vsi udeleženci mednarodne skupnosti sodelujejo v odprtem in poštenem dialogu, je menil.
Po pogodbi med Iranom in Rusijo, podpisani septembra lani, bi morala Rusija marca Iranu dostaviti jedrsko gorivo za elektrarno v Bušerju, ki jo zanj gradi. Vendar so se pogovori o gradnji elektrarne na jugozahodni obali Irana nekoliko zavlekli, domnevno zaradi nerešenih finančnih vprašanj.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.