
900 kilogramov težko bombo, imenovano "sel", nameravajo okrepiti svoje obrambne zmožnosti. Sporočili so tudi, da so razvili novo letalo, imenovano "grom", ki naj bi bilo podobno ameriškemu lovcu F-18. General Atola Salehi je poudaril, da je novo letalo podobno lovcu F-18, a ima večje zmogljivosti in je domače izdelave.
Novi lovec je sposoben izstreliti rakete in odvreči bombe, opremljen pa je z naprednim radarskim sistemom. Po poročanju televizije so lovca Saege (Grom) po uspešnih izstrelitvi raket zrak-zemlja med vojaškimi vajami danes začeli uporabljati v iranskih zračnih silah. Iranski obrambni minister Mostafa Mohamed Nadžar je medtem izjavil, da so v okviru krepitve obrambnih zmožnosti države razvili in izdelali 900 kilogramov težko vodeno bombo, imenovano Gased (Sel). Pri vodeni bombi se tako ponavadi uporablja laserska tehnologija, katere namen je natančnejše ciljanje.

Iranske zračne in kopenske sile ter mornarica že cel mesec izvajajo vojaške vaje, med katerimi razkazujejo svoje zmogljivosti in novo orožje. Vaje potekajo v času, ko v mednarodni skupnosti narašča zaskrbljenost zaradi iranskega jedrskega programa. Teheran, ki vztraja, da je njegov namen izključno uporaba jedrske energije v miroljubne namene, namreč ni izpolnil roka, ki mu ga je za zaustavitev jedrskih aktivnosti v resoluciji konec julija postavil Varnostni svet Združenih narodov in ki se je iztekel 31. avgusta.
Teheran je svoje stališče glede jedrskega spora mednarodni skupnosti sicer predstavil v 22 strani dolgem odgovoru na predlog šesterice (stalne članice VS ZN in Nemčija), ki pa naj ne bi prinesel zadostnih pojasnil. Ker Iran ni upošteval danega roka, mu sedaj grozijo sankcije, vendar pa si svetovne velesile glede tega niso povsem enotne.
Za diplomatski dialog z Iranom
Američani in Evropejci se strinjajo, da je treba jedrski spor z Iranom rešiti po diplomatski poti. 79 odstotkov Američanov in 84 odstotkov Evropejcev meni, da bi se prizadevanja preprečiti Iranu izdelavo jedrskega orožja morala nadaljevati, od tega pa le 15 odstotkov prvih in pet odstotkov drugih vidi vojaško opcijo kot najboljšo možnost.
Če bi propadli vsi diplomatski poskusi, pa bi vojaško posredovanje podprlo 45 odstotkov Američanov in 37 odstotkov Evropejcev, medtem ko bi približno tretjina vprašanih na obeh straneh Atlantika raje videla jedrski Iran kot novo vojaško posredovanje. Intervencijo bi v primeru propada diplomacije večina ali 54 odstotkov podprla le v Franciji, kažejo rezultati raziskave, ki je bila izvedena junija letos v 12 evropskih državah in ZDA na vzorcu tisoč ljudi na državo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.