Iran je danes Švico opozoril na posledice, ki bi jih lahko prinesla referendumska odločitev švicarskih volivcev o prepovedi gradnje minaretov v tej alpski državi. V Teheranu so tako že ostro protestirali pri tamkajšnji švicarski veleposlanici. Iranske oblasti poudarjajo, da bi taka odločitev lahko podkrepila trenja med muslimani in kristjani.
Iranski zunanji minister Manušer Motaki je svoje nestrinjanje z referendumskim izidom preteklo nedeljo izrazil v telefonskem pogovoru s švicarsko kolegico Micheline Calmy-Rey. Motaki je poudaril, da rezultat referenduma v popolnem nasprotju s prestižem države, ki se razglaša za glasnika demokracije in človekovih pravic.
"Vrednote, kot so strpnost, dialog in spoštovanje drugih religij, ne bi smele nikoli postati predmet referendumskega vprašanja," je v telefonskem pogovoru s švicarsko kolegico poudaril Motaki. Ob tem je še izrazil upanje, da bo Bern v čim krajšem času sprejel vse potrebne korake in našel ustavno rešitev ter preprečil uveljavitev prepovedi gradnje minaretov.
Iransko zunanje ministrstvo je poleg tega danes na pogovor pozvalo tudi švicarsko veleposlanico v Teheranu in ji izrazilo oster protest nad odločitvijo švicarskih volivcev. Ti so preteklo nedeljo z dobrimi 57 odstotki glasov podprli referendumsko pobudo, ki je predlagala prepoved gradnje minaretov.
Medtem pa Švica ni edina država, kjer med volivci ni naklonjenosti za gradnjo minaretov. Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil eden izmed avstrijskih časnikov, namreč kaže, da bi se v primeru referenduma tudi v Avstriji za prepoved gradnje minaretov izreklo 60 odstotkov volivcev, proti pa je 31 odstotkov volivcev.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.