Med shodom v Teheranu ob 31. obletnici islamske revolucije je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad povedal, da ima Iran prve zaloge 20-odstotno obogatenega urana. "V tem trenutku nam kapacitete omogočajo, da gorivo obogatimo na precej višjo raven," je še dodal. V Natanzu naj bi imeli tehnično opremo, ki omogoča pridobivanje do 80-odstotno obogatenega urana.
"Dovolj smo pogumni, da bomo, če bomo nekega dne hoteli zgraditi jedrsko bombo, to javno oznanili in ne bo nas strah.“ Nato pa je še dodal, da "ko rečemo, da ne gradimo jedrske bombe, to pomeni, da je ne gradimo, ker si je ne želimo“.
Državna televizija je sicer poročala, da se je shodov v čast praznovanju obletnice islamske revolucije udeležilo več deset milijonov ljudi, vendar pa so posnetki pričali o tem, da jih je bolj verjetno nekaj sto tisoč.
Aretacije
Ob državnem prazniku pa iz države poročajo tudi o spopadih pripadnikov opozicije in policije. Vlada je morebitne protestnike že pred dnevi obvestila, da bo vse morebitne proteste ob najpomembnejšem prazniku zatrla. Na spletni strani iranske opozicijske skupine Iranski zeleni glas poročajo, da je policija proti njenim pripadnikom uporabila solzivec, protestnike pa naj bi pretepali tudi z gumijevkami in kovinskimi palicami.
Druga spletna stran Norooz medtem poroča, da je bilo na enem od teheranskih trgov aretiranih 30 ljudi, v mestu Mashhad 100 mladih protestnikov, v mestu Širaz pa 20. Trije ljudje naj bi umrli.
Po poročanju opozicijske spletne strani Jaras pa naj bi pripadniki varnostnih sil celo napadli Mehdija Karubija, enega izmed opozicijskih voditeljev in celo nekdanjega predsednika Mohameda Hatamija.
Omenjena stran še piše, da je v mestu slišati streljanje, vendar pa podrobnosti ne omenja. Na strani Kaleme pa so pripadniki opozicije zapisali, da so agenti v civilu soprogo opozicijskega voditelja Mir Huseina Musavija Zahro Rahnavard brutalno pretepli. Uradnega odziva na to še ni.
Teh obvestil ni mogoče preveriti, saj so tujim novinarjem prepovedali poročanje o protestih in so jih odpeljali na Azadijev trg, kjer poteka slovesnost ob obletnici islamske revolucije.
Največja politična kriza v 30 letih
Od nemirnih izbruhov junija lani, ko je opozicija ostro obsodila oblasti, da je na predsedniških volitvah Ahmadinedžad zmagal s prevaro, ni nobena stvar naredila večjih korakov, da bi dosegla kompromis. Opozicija še naprej vztraja, da je oblast nelegalna, predstavniki oblasti pa te navedbe odločno zavračajo. Taka drža obeh strani je državo pahnila v eno največjih političnih kriz v zadnjih treh desetletjih.
Poleg tega pa se Iran sooča z vse bolj glasnimi pozivi Zahoda, naj se odpove svojemu jedrskemu programu, ali pa se bo moral soočati z gospodarskimi ukrepi. Zahod namreč meni, da poskušajo oblasti priti do jedrskega orožja, Teheran pa vseskozi zatrjuje, da namerava obogateni uran uporabiti kot gorivo v jedrski elektrarni.
Izrael v iranskem jedrskem programu vidi grožnjo za svoj obstoj, zato v primeru, da diplomacija ne bo privedla do ustavitve bogatenja urana, ne izključuje vojaške akcije.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.