Generalni diektor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je predstavil poročilo o iranskem jedrskem programu. Iztekel se je namreč neobvezujoči 30-dnevni rok, ki ga je VS ZN dal Teheranu za spoštovanje zahtev po prekinitvi bogatenja urana.
V poročilu, ki ga je poslal Varnostnemu svetu, je El Baradej zapisala, da je Iran v zadnjem mesecu bogatenje urana še pospešil. Inšpektorjem naj tudi ne bi pomagali odgovoriti na vprašanje, ali je iranski jedrski program res namenjen izključno v miroljubne namene.
Iranu grozijo sankcije
Na podlagi poročila naj bi se v Varnostnem svetu odločili glede uvedbe sankcij proti Iranu, ki ga sumijo, da pod krinko civilnega programa razvija orožje za množično uničevanje. Sankcijam najbolj nasprotujeta Rusija in Kitajska, ki imata kot stalni članici VS pravico veta.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad vztraja, da njegova država ne bo upoštevala zahtev Zahoda po prekinitvi bogatenja urana. "Tisti, ki želijo Irance odvrniti od svojih pravic, bi morali vedeti, da se požvižgamo na tovrstne zahteve," je povedal Ahmadinedžad.
Iranski predsednik je tudi izrazil prepričanje, da lahko Iran kmalu postane svetovna velesila. "Dosežki iranskega naroda na področju miroljubne jedrske energije so tako pomembni, da bi lahko spremenili svetovne enačbe," je poudaril. "Islamska republika lahko kmalu postane svetovna supersila. Če bomo zaupali vase, se ne bo mogla nobena država primerjati z nami," je prepričan Ahmadinedžad. "Mi ne potrebujemo orožja in vojaških odprav, saj se naš položaj v svetu krepi in naša beseda zdaj vpliva na svetovne enačbe," je dodal.
Bush za diplomacijo
Ameriški predsednik George Bush je dejal, da si prizadeva za miroljubno in diplomatsko rešitev iranske krize.
Rusija in Kitajska pa sta mednarodno skupnost pozvali, naj v iranskem vprašanju poišče diplomatsko rešitev. "Obe, Rusija in Kitajska, sta za politično in diplomatsko ravnanje," je izjavil ruski obrambni minister Sergej Ivanov. "Ne vidimo alternative pogajanjem," je še poudaril.
Iran z raketami dometa do Evrope
Po poročanju izraelskega časopisa Haaretz pa je Iran pred kratkim iz Severne Koreje prejel prvo pošiljko balističnih raket zemlja-zemlja z dometom 2500 kilometrov, je povedal šef izraelske vojaške obveščevalne službe Amos Yadlin. Gre za rakete tipa BM-25, govora pa je o izboljšani različici modela SSN6 iz bivše Sovjetske zveze. Po navedbah vojaških virov bi tovrstne rakete lahko vsebovale jedrsko bojno glavo.
Doslej je bilo znano, da je Iran imel v lasti rakete Shahab z dometom do 1500 kilometrov, s katerimi bi lahko ciljal na Izrael. Zahodne obveščevalne službe so ta mesec potrdile, da si Iran po vsej verjetnosti lasti rakete, katerih domet bi lahko segel do 3500 kilometrov. Te rakete pa bi lahko dosegle celo Pariz ali Amsterdam.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.