Ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je poudaril, da Sankcije, ki jih je Varnostni svet Združenih narodov naložil Iranu, ne bodo vplivale na pogodbe, ki jih je Rusija podpisala z Iranom. Ena od določb resolucije namreč predvideva, da vse pogodbe, ki so bile podpisane pred njenim sprejetjem, ostanejo veljavne in se lahko spoštujejo, je še dejal Lavrov. Rusija v skladu s pogodbo v vrednosti skoraj milijarde ameriških dolarjev trenutno gradi jedrsko elektrarno v iranskem Bušerju, ki naj bi začela delovati konec septembra 2007.
Varnostni svet ZN je v soboto skoraj štiri mesece potem, ko je Iranu določil rok za ustavitev programa bogatenja urana in mu v nasprotnem primeru zagrozil s sankcijami, sprejel resolucijo, v kateri je sankcije iz istih razlogov tokrat le sprejel.
Prepoved prodaje ali dobave posameznih surovin
Resolucija številka 1737 vsem državam nalaga, da preprečijo dobavo ali prodajo vseh surovin, opreme ali tehnologije, ki bi lahko prispevali k iranskemu jedrskemu in raketnemu programu, narekuje pa tudi zamrznitev premoženja podjetjem in posameznikom, povezanim s tema dvema programoma, ki so v prilogi tudi našteti.
Besedilo resolucije, ki so ga pripravile Velika Britanija, Francija in Nemčija, zahteva, da Iran "brez odlašanja ustavi vse dejavnosti, povezane z bogatenjem in predelavo urana, vključno z raziskovalno-razvojnimi dejavnostmi", kot tudi vse projekte, povezane s pridobivanjem težke vode. Če Iran ne bo spoštoval zahtev VS ZN po ustavitvi bogatenja urana, mu resolucija 1737 grozi z nadaljnjimi nevojaškimi sankcijami po 41. členu Ustanovne listine ZN.
Resolucijo so pred sprejetjem večkrat spreminjali - Rusija in Kitajska, ki imata z Iranom tesne gospodarske in energetske vezi, sta se zavzemali za blažjo različico, medtem ko so ostrejše sankcije hotele uvesti zlasti ZDA.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.