»Iran bo še nadalje bogatil uran v miroljubne namene,« je sporočil namestnik direktorja iranske organizacije za jedrsko energijo Mohamed Saeedi. Dodal je še, da se o iranskem jedrskem programu ne bodo nikdar pogajali, saj iranski narod od vlade pričakuje, da bodo z jedrskimi aktivnostmi nadaljevali. To je potrdil tudi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. »Pritiski na Iran ne bodo obrodili sadov. Naše aktivnosti so v skladu s pravili Mednarodne agencije za jedrsko energijo,« je izjavil Ahmadinedžad.
Da se Iran groženj in ultimata Zahoda ne boji, je potrdil tudi visoki iranski ajatola Ahmed Hatami. Hatami je tako med današnjo molitvijo dejal, da so "grožnje Zahoda brez pomena". "Prestrašiti raco iz vode je res zelo neumno," je dejal ajatola in dodal, da Iran ni grožnja ne regiji ne svetu.
Iranu grozijo sankcije
Na sestanku, ki je sinoči potekal na Dunaju, naj bi zunanji ministri ZDA, Velike Britanije, Francije, Rusije in Nemčije ter namestnik zunanjega ministra Kitajske in visoki predstavnik Evropske unije Javier Solana potrdili najnovejši kompromisni predlog spodbud in sankcij, ki bi Iran prepričal v prekinitev programa bogatenja urana.
Osnutek predloga šesterice držav med drugim vključuje pomoč Iranu pri izgradnji reaktorjev na lahko vodo za njegov civilni jedrski program. Možne sankcije pa glede na predlog vključujejo embargo na prodajo orožja Iranu, čemur se sicer upirata Rusija in Kitajska. Takšna vrsta sankcij pa je sedaj kljub temu nadomestila popoln gospodarski ali kakšen drug bojkot.
Britanska zunanja ministrica Margaret Beckett je po sprejetju dogovora dejala, da je mednarodna skupnost pripravljena obnoviti pogovore z Iranom, če bo le-ta prekinil vse svoje jedrske aktivnosti. Če Iran dogovora ne bo spoštoval, potem bo Varnostni svet ZN prisiljen posredovati.
Kratka četrtkova izjava zunanjih ministrov šestih držav sicer ne omenja gospodarskih sankcij, ki jih podpirajo ZDA, Iran pa se jim poskuša izogniti. Vendar pa so se države po besedah neimenovanega ameriškega diplomata dogovorile, da bo Iran izpostavljen strogim sankcijam s strani VS ZN, če se ne bo odpovedal spornim jedrskim dejavnostim.
EU poziva Iran
Evropska unija je Iran pozvala, naj sprejme ponudbo in se vrne k pogajanjem o svojem jedrskem programu. "Iranu nikoli nismo zanikali pravice do jedrskega programa, ki bi služil izključno pridobivanju energije," je pri tem poudarila zunanja ministrica predsedujoče EU, Avstrije, Ursula Plassnik.
Nemški zunanji minister Frank Walter Steinmeier pa je medtem izrazil upanje, da se bo Iran na novo ponudbo odzval na pozitiven način. "Upajmo, da bo Iran o predlogu skrbno premislil in se z občutkom odgovornosti odločil".
Kitajska in Rusija proti sankcijam
Kitajski zunanji minister Li Zhaoxing je v današnjem telefonskem pogovoru z iranskim kolegom Manušerjem Motakijem dejal, da "Kitajska podpira vse poskuse, ki bi do razrešitve iranskega jedrskega vprašanja vodili z diplomatskimi pogajanji". Li in Motaki sta tako po telefonu govorila o dunajskih dogodkih v zvezi z jedrskim vprašanjem, pa tudi o sredini ponudbi s stani ZDA, da se bodo neposredno vključile v pogovore, če bo Iran pred tem ustavil vse dejavnosti, povezane z bogatenjem in predelovanjem urana.
Predviden naslednji ukrep je srečanje med predstavniki EU in Iranom, kjer bodo iranski delegaciji predstavili dosežen dogovor. Do takrat vsebine dogovora ne nameravajo razkriti.
Negroponte zaskrbljen
Direktor za ameriške obveščevalne dejavnosti John Negroponte je po sprejetju dogovora na Dunaju Iran obtožil, da je »glavni sponzor svetovnega terorizma«. Prepričan je, da Iran pospešeno izdeluje jedrsko orožje. Kot je dejal, bi se lahko Iran z njim oborožil v roku desetih let. Za to sicer, po besedah Negroponteja, nimajo konkretnih dokazov, pač pa zgolj ocene.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.