
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je 35 državam članicam Sveta guvernerjev IAEA posredovala zaupen dokument, v katerem je zapisano, da je Iran v jedrskem objektu v Natanzu namestil okoli 1300 centrifug. Vanje je pretekli teden že začel vbrizgavati plin uranov heksafluorid (UF6), ki je potreben za bogatenje urana, je še zapisano v dokumentu.
Iran ima v podzemnem jedrskem objektu v Natanzu nameščenih osem kaskad po 164 centrifug, v katere "že vbrizgava nekaj uranovega heksafluorida", je diplomat še povzemal dokument. Neimenovani diplomati so tudi povedali, da je IAEA odstopila od svoje prvotne zahteve, da bi v Natanzu namestila nadzorne kamere, vendar meni, da ima še vedno primeren dostop za preverjanje, da Teheran ne poskuša izdelati jedrskega orožja.
Namestitev kamer v Natanzu je bila sicer ena od ključnih zahtev IAEA, vendar pa so z Iranom sedaj dosegli dogovor, da lahko inšpektorji IAEA izvajajo nenapovedane inšpekcije v objektu za bogatenje urana v Natanzu. IAEA je pristala na "kombinacijo nenapovedanih inšpekcij in zadrževalnih ter nadzornih ukrepov", navedbe diplomata, ki je dodal, da bo omenjeni dogovor veljaven nekaj mesecev.

Iran je v začetku aprila sporočil, da je začel bogatiti uran s 3000 centrifugami, pred tem pa je napovedoval, da bo 3000 centrifug namestil do konca marca, a je ta rok prestavila na maj. Sredi februarja je sicer IAEA obvestila, da v Natanzu obratuje okoli 600 centrifug oziroma štiri kaskade s po 164 centrifugami, kar je 22. februarja potrdil tudi generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej. Vodja iranske agencije za jedrsko energijo Golam Reza Agazadeh pa je v začetku aprila sporočil, da želi Iran v predelovalnem obratu v Natanzu namestiti ne le 3000 centrifug za bogatenje urana, temveč 50.000 centrifug.
Iranski proces bogatenja urana je občutljiv za mednarodno skupnost, saj omogoča tako pridobivanje jedrske energije kot tudi izdelavo jedrskih konic. Vendar pa je za pridobivanje jedrske energije potreben le do 3,5 odstotka obogateni uran, kar je Iran dosegel pred letom dni, medtem ko je za izgradnjo jedrskega orožja potreben uran, obogaten do več kot 90 odstotkov, do katerega pa čaka Iran še dolga pot. Teheran sicer vztraja, da ima pravico do bogatenja urana, Varnostni svet ZN pa je zaradi vztrajnega zavračanja prekinitve tega procesa proti Iranu že uvedel niz sankcij.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.