
Velika Britanija, Nemčija in Francija, ki se v imenu Evropske unije pogajajo s Teheranom o iranskem jedrskem programu, so v ponedeljek na Dunaju, kjer je začel zasedati Svet guvernerjev IAEA, predložile osnutek resolucije, s katero pozivajo k predaji vprašanja iranskega jedrskega programa Varnostnemu svetu Združenih narodov, je povedal neimenovani zahodni diplomat. "Prizadevamo si za predajo še ta teden," je dejal in pojasnil, da so ZDA in EU izgubile potrpljenje z Iranom, ki se nikakor noče odpovedati svojemu jedrskemu programu.
Evropska trojka po navedbah omenjenega vira želi, da 35-članski svet sprejme predloženo resolucijo s konsenzom. Če pa do konca tega tedna ne bodo dosegli konsenza, bodo Velika Britanija, Nemčija in Francija pozvale h glasovanju.
ZDA odločno za, Rusija in Kitajska proti
Za predajo vprašanja iranskega jedrskega programa Varnostnemu svetu ZN, s čimer islamski republiki grozijo sankcije, si najbolj odločno prizadevajo ZDA, po ponovnem zagonu aktivnosti v iranski jedrski elektrarni Isfahan pa se je za to zavzela tudi evropska trojka.

Rusija, Kitajska in neuvrščene države takšnemu koraku ostro nasprotujejo, saj so prepričane, da bi to še dodatno zaostrilo položaj.
Iran vztraja pri "miroljubni" jedrski energiji
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je zatrdil, da se Iran ne boji VS ZN in ne bo spremenil svojega stališča. "Naše stališče ostaja enako in se ne bo spremenilo. Oni naj delajo, kar morajo, in mi bomo delali, kar moramo," je zatrdil v pogovoru za iransko televizijo. "Iransko ljudstvo ščiti svoje pravice," je dodal.
Generalni direktor IAEA El Baradej je predtem Iran pozval, naj končno dovoli dostop do ljudi in najbolj občutljivih objektov ter tako zagotovi popolno transparentnost.
Razprava o iranskem jedrskem vprašanju se je znova razplamtela po težko pričakovanem sobotnem govoru iranskega predsednika na zasedanju Generalne skupščine ZN v New Yorku. Ahmadinedžad je namreč zavrnil možnost, da bi se Iran odpovedal miroljubni jedrski energiji, tujim državam in zasebnim podjetjem pa ponudil, da sodelujejo v iranskem jedrskem programu.