Namestnik izraelskega premierja Silvan Šalom je danes Iran primerjal z nacistično Nemčijo. Primerjavo je Šalom na kraju, kjer je nekdaj stalo taborišče smrti Auschwitz-Birkenau, podal dan po govoru iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada na konferenci ZN o rasizmu v Ženevi, v katerem je Izrael označil za rasističen režim.
"To, kar Iran poskuša storiti danes, ni daleč stran od tega, kar je Hitler storil judovskemu ljudstvu pred 65 leti," je pred slovesnostjo v taborišču Auschwitz-Birkenau izjavil Šalom. Tam se je danes zbralo več tisoč mladih Izraelcev. Udeležili se bodo t. i. pohoda živih in se tako poklonili več kot milijonu Judov, ki so umrli v tem taborišču, simbolu holokavsta.
"Iran ne bo nikoli opustil ambicij po oživitvi perzijskega imperija. Nadzirati želijo ves muslimanski svet, nadzirati želijo naftna polja in nadvladati regiji ter vzpostaviti novo supersilo," je danes poudaril Šalom.
"Izrael ne bo mogel nikoli sprejeti ideje o Iranu z atomsko bombo, saj od iranskega predsednika in drugih iranskih voditeljev slišimo, da Izrael nima pravice obstajati, da mora izginiti z zemljevidov in da nameravajo storiti vse za njegovo uničenje," je dodal.
"Včerajšnji dan v Ženevi in današnji dan, tukaj v Auschwitzu, nam na žalost kažeta, da se mora svet še vedno boriti proti sovražnikom miru, sovražnikom sožitja," je dodal namestnik izraelskega premierja. Ob tem je ameriškega predsednika Baracka Obamo pozval, naj Iranu glede njegovega spornega jedrskega programa, katerega cilj bi lahko bil po mnenju Zahoda in Izraela pridobiti atomske bombe, postavi rok.
"Menim, da je ameriška administracija, predvsem pa predsednik Barack Obama, pripravljena začeti dialog z Iranom. Po mojem mnenju bi ta moral imeti rok in ne bi smel trajati leta, saj bi jim to zgolj omogočilo končanje programa in pridobitev jedrske bombe," je še povedal Šalom.
Iranski predsednik je v ponedeljkovem govoru na konferenci Združenih narodov o rasizmu v Ženevi z obsodbo oblikovanja "rasistične vlade" po drugi svetovni vojni ponovno kritiziral Izrael. S tem je sprožil protestni odhod več evropskih delegatov s prizorišča dogajanja in ogorčene odzive.
Na Ahmadinedžadov govor so se danes zelo kritično odzvali tudi v Vatikanu. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je Ahmadinedžadove izjave označil za "skrajne in nesprejemljive". Prav spričo tovrstnih izjav se mora mednarodna skupnost še bolj zavzeti za spoštovanje človekovih pravic, je dejal Lombardi.
Ob tem je zavrnil možnost, da bi Vatikan bojkotiral konferenco o rasizmu. "Sveti sedež svojo udeležbo na srečanju v Ženevi še vedno obravnava kot smiselno, saj je ta konferenca pomembna priložnost za napredek v boju proti rasizmu in nestrpnosti," je dodal Lombardi.
Stalni opazovalec Svetega sedeža v ZN v Ženevi, nadškof Silvano Tomasi v nasprotju s predstavniki članic EU med spornim Ahmadinedžadovim govorom ni zapustil dvorane. V odgovor na kritike nad tovrstnim ravnanjem je Tomasi povedal, da svoboda govora velja za vse.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.