Tujina

Iran grozi Evropi

Teheran, 21. 05. 2006 12.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Če Evropa ne bo spoštovala pravice Irana do jedrskega programa, utegne Iran preučiti gospodarske vezi z Unijo.

Hamid Reza Asefi
Hamid Reza Asefi FOTO: Reuters

Teheran je danes tudi zavrnil poročila, da naj bi uranov heksafluorid, plin, ki se uporablja pri bogatenju urana, uvažal iz Kitajske in zatrdil, da je v Isfahanu proizvedeni uranov heksafluorid ustrezne kvalitete.

"Če bodo Evropejci zavračali iranske jedrske aktivnosti, bodo s tem zavračali tudi primerne gospodarske vezi in mislimo, da bi to bila škoda," je na novinarski konferenci izjavil iranski zunanji minister Hamid-Reza Asefi. Asefi je še poudaril: " ne bomo se vrnili v preteklost in nikoli ne bomo prekinili s procesom bogatenja."

Asefi se je odzval na nove pobude evropskih držav, ki naj bi med drugim obljubljale pomoč Evrope pri gradnji reaktorjev na lahko vodo v Iranu in zagotovljeno dobavo jedrskega goriva Iranu najmanj za naslednjih pet let, Teheran pa bi moral v zameno opustiti dejavnosti bogatenja urana in pristati na bogatenje iranskega urana v Rusiji. Pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčija sicer še vedno pripravljajo osnutek predloga, katerega končna verzija naj bi bila potrjena v sredo.

Condolezza Rice in Sergej Lavrov
Condolezza Rice in Sergej Lavrov FOTO: Reuters

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega časnika Profil obtožil Zahod "paranoje" ter dejal, da je treba Iranu načeloma dovoliti miroljubno uporabo jedrske energije, še povzema agencija dpa. Na Zahodu "še vedno vztraja neke vrste paranoja, ki je povezana z mentaliteto hladne vojne", je za Profil menil Lavrov. Glede ZDA pa je ruski minister menil: "Če želi neka država vsemu svetu vsiliti svojo ideologijo in pravi 'Ali ste z nami ali pa ste na drugi strani barikad' je to sranje."

V sporu glede iranskega jedrskega programa je po mnenju Lavrova vse odvisno od Irana. Prejšnja vlada v Teheranu je namreč prelomila obljube Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA), zato je "povsem naravno, da mednarodna skupnost Iranu ne verjame več". Toda ko bo sedanja kriza rešena, Rusija ne bo nasprotovala bogatenju urana za miroljubne namene in pod nadzorom IAEA v Iranu, je še zatrdil Lavrov. Obenem je tudi ponovno poudaril, da je mogoče spor s Teheranom rešiti le s pogajanji.

Bogatnje urana v Isfahanu
Bogatnje urana v Isfahanu FOTO: Reuters

Iran v jedrski elektrarni v Isfahanu surovi uran oziroma uranovo rudo predela v plin uranov heksafluorid, tega pa nato uporabi v procesu bogatenja urana, ki poteka v jedrski elektrarni v Natancu. Objekt v Isfahanu je bil zgrajen po kitajskih načrtih in s kitajsko tehnologijo, vendar pa se je Peking leta 1998 pod pritiskom ZDA iz projekta umaknil. Iran je tako izgubil strokovno znanje, nujno potrebno za zagotavljanje visoke kvalitete proizvedenega plina, zato naj bi bilo v iranskem uranovem heksafluoridu danes preveč nečistih primesi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.