Iranci, ki živijo v tujini, so se danes v znak protesta proti ravnanju iranskih oblasti po petkovi sporni vnovični izvolitvi predsednika Mahmuda Ahmadinedžada odpravili na ulice. O več sto iranskih protestnikih poročajo iz Frankfurta, Hamburga in Berlina, pa tudi iz Dunaja in Pariza.
V Frankfurtu se je na shodu, na katerem so izražali nasprotovanje ravnanju iranske policije, medijski cenzuri in volilnim poneverbam, zbralo več kot 1000 Irancev. Pred iranskim generalnim konzulatom v Hamburgu se je medtem zbralo okoli 600 ljudi, po ulicah Berlina pa se je po navedbah policije mirno sprehodilo okoli 250 protestnikov.
Mirne demonstracije so potekale tudi na Dunaju, kjer je proti "volilnim poneverbam in diktaturi" v domovini protestiralo okoli 700 Irancev. Številni protestniki, predvsem mladi in študentje, so nosili napise z vprašanjem "Kje je moj glas", drugi pa so skandirali "Iran, diktatura, Iran, diktatura".
Več sto Irancev se je zbralo tudi pred iranskim veleposlaništvom v Parizu, kjer so prav tako protestirali proti rezultatom predsedniških volitev in zatrtju protestov v Teheranu. Tako kot na Dunaju so se tudi protestniki v Parizu spraševali "Kje je moj glas".
Pred iranskim veleposlaništvom v Londonu se je zbralo okoli 300 ljudi. Številni protestniki, večinoma mladi, so bili oblečeni v zeleno barvo, s katero je svojo predvolilno kampanjo zaznamoval poraženi predsedniški kandidat Mir Hosein Musavi.
V Teheranu so protesti izbruhnili po objavi rezultatov petkovih volitev, po katerih je znova zmagal Ahmadinedžad. V ponedeljek je zaradi domnevnih volilnih poneverb na predsedniških volitvah v iranski prestolnici protestiralo okoli 100.000 ljudi. Po "prepovedanem zborovanju" je prišlo do spopadov, v katerih je bilo ubitih sedem ljudi. Privrženci poraženega predsedniškega kandidata Musavija pa se z rezultatom volitev ne strinjajo.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.