Tujina

Iran brez strahu

Džakarta/Washington/New York, 11. 05. 2006 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

"Če kdo pritiska orožje na vaš obraz in vam ukaže, da govorite, bi ga ubogali?" se sprašuje iranski predsednik.

Predsednik Mahmud Ahmadinedžad meni, da grožnje otežujejo pogovore. "Iran ni odvisen od drugih," je dodal.
Predsednik Mahmud Ahmadinedžad meni, da grožnje otežujejo pogovore. "Iran ni odvisen od drugih," je dodal. FOTO: Reuters
Če kdo pritiska orožje na vaš obraz in vam ukaže, da govorite, bi ga ubogali? Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je med obiskom v Indoneziji Zahod obtožil dvojnih meril v kampanji proti iranskemu jedrskemu programu, hkrati pa dodal, da se ne boji morebitnih sankcij Združenih narodov. Kot je še dejal Ahmadinedžad, je pripravljen na pogajanja s katero koli državo za rešitev spora glede iranskega jedrskega programa, vendar pa grožnje otežujejo pogovore. Države Zahoda z velikimi zalogami jedrskega orožja imajo dvojne standarde, ko silijo Iran, naj zaustavi svoj miroljubni jedrski program, je še dejal Ahdmadinedžad in dodal, da "Iran ni odvisen od drugih".

Konec finančne pomoči za ''podpornika terorizma''?

Ameriška državna sekretarka Condoleeza Rice je dejala, da ZDA razmišljajo o uvedbi finančnih sankcij proti Iranu, če se v sporu glede iranskega jedrskega programa članice Varnostnega sveta ZN ne bodo mogle dogovoriti o resoluciji. ZDA so se pripravljene s podobno mislečimi državami zunaj VS ZN pogovoriti o možnostih na finančnem področju, saj je Iran glavni podpornik terorizma, je dodala Riceova.

Ameriška državna sekretarka Condoleeza Rice razmišlja o ustavitvi finančne pomoči Iranu.
Ameriška državna sekretarka Condoleeza Rice razmišlja o ustavitvi finančne pomoči Iranu. FOTO: Reuters
Iranski predsednik je zagotovil, da bo Izrael "nekega dne izginil". Ob tem je obžaloval, da volitev, ki so na palestinskih ozemljih januarja potekale ob podpori palestinskega ljudstva, "liberalizem ni želel priznati".

Kot je povedala ameriška državna sekretarka, pred vojaškim napadom obstaja še več možnosti, pri čemer je izrazila optimizem, da bo VS ZN vendarle ukrepal. Francija, Velika Britanija in Nemčija sicer pripravljajo paket ukrepov, ki Iranu dopušča dve možnosti. "Iran lahko kljubuje mednarodni skupnosti in mora tako računati na izolacijo in ukrepanje v VS, lahko pa ubere pot civilnega jedrskega programa, ki bo sprejemljiva tudi za mednarodno skupnost," je dejala Riceova.

Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin pa je po srečanju zunanjih ministrov petih stalnih članic VS ZN in Nemčije v New Yorku dejal, da se je srečanju "v celoti spremenilo ozračje". Namesto da bi razpravljali o vprašanju, koliko časa bi dali Iranu za zaustavitev jedrskega programa, se je sedaj šest držav osredotočilo na prizadevanja o izdelavi paketa pobud za Teheran, da bi dosegli mirno rešitev spora. "Zadovoljni smo, da je prvotne poskuse, da bi Iranu narekovali pogoje, nadomestil širok dialog, v katerem bo, tako upamo, sodeloval tudi Iran, in se bo končal s politično-diplomatsko rešitvijo," je dejal Čurkin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.