Tujina

Irak zavrnil Bushev ultimat

Washington/Bagdad/Bruselj, 18. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški predsednik je Sadamu Huseinu in njegovima sinovoma postavil ultimat. Dal jim je 48 ur časa, da zapustijo Irak, v nasprotnem primeru bodo ZDA napadle. Ameriške zaveznice so vojno napoved označile kot zadnjo ponudbo za mirno rešitev krize, iraško vodstvo pa je že zavrnilo Bushev ultimat in sporočilo, da je Irak pripravljen na spopad s sovražnikom.

Bush: vojna proti Huseinu in ne proti ljudstvu

Bush je Američanom priznal, da lahko v primeru vojne z Irakom pride do novih terorističnih napadov, vendar obenem zagotovil, da administracija dela vse, da do njih ne bi prišlo. Nevarnost terorističnih napadov je za Busha razlog več za odpravo iraške grožnje.

Ultimat je ameriški predsednik Bush postavil v televizijskem nagovoru Američanom in svetu ob 2. uri zjutraj po srednjeevropskem času. Generalni sekretar Nato George Robertson je danes izjavil, da je nadaljnji razvoj iraške krize zdaj odvisen "le od Sadama Huseina".

Bush je Iračanom sporočil, da vojna ne bo proti njim, ampak proti nezakonitemu vladarju, ki je uničil njihovo državo. Iraško vojsko pa je pozval, naj se ne upira ter zagrozil, da bodo vojni zločinci kaznovani. Iračanom je tudi zagotovil, da bodo koalicijske sile, poleg rušenja aparata strahovlade, delile hrano in zdravila ter pomagale zgraditi nov Irak, ki bo živel v blaginji in svobodi. V svobodnem Iraku ne bo več vojn proti sosednjim državam, tovarn strupov, pobijanja disidentov, mučilnic in posiljevalnic, pravi Bush.

Bush je Iračane pozval naj ne uničujejo naftnih vrelcev in naj ne ubogajo ukazov za uporabo orožja za množično uničevanje. Zagrozil je, da bodo vojni zločinci kaznovani
Bush je Iračane pozval naj ne uničujejo naftnih vrelcev in naj ne ubogajo ukazov za uporabo orožja za množično uničevanje. Zagrozil je, da bodo vojni zločinci kaznovani FOTO: Reuters

Bush je potrebo po vojni utemeljil z nevarnostjo orožja za množično uničevanje v Iraku, ki lahko v rokah teroristov pobije na stotisoče ljudi. ZDA in druge države, po Bushevih besedah niso storile ničesar, da bi si zaslužile takšno grožnjo, vendar bodo storile vse, da jo porazijo. Ameriški predsednik je uvodoma opisal diplomatska prizadevanja za mirno rešitev krize, vendar ni pustil dvomov o tem, kdo odloča v primerih nacionalne varnosti. Bush je zagotovil, da so ZDA suverene pri zagotavljanju lastne nacionalne varnosti.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer je izjavil, da bodo koalicijske sile, ki so jih zbrale ZDA, z namenom razorožitve vstopile v Irak, tudi če ga bo Sadam Husein zapustil, le da na miren način. Fleischer je še pojasnil, da bo vstop koalicijskih sil na iraško ozemlje zagotovil, da bo ta država ostala brez orožja za množično uničevanje.

Medtem ko je za Sadama Huseina že prepozno, da se obdrži na oblasti, pa za iraško vojsko še ni prepozno, da ravna častno in zaščiti državo s tem, da dovoli miren vstop koalicijskim silam. Bush je dejal, da bodo koalicijske enote iraškim dale jasna navodila, kaj morajo storiti, da se izognejo uničenju.

Irak se pripravlja na vojno

Poveljniški odbor iraškega revolucionarnega sveta, najvišjega organa oblasti v Iraku, in vodstvo vladajoče stranke Baas sta na sestanku pod vodstvom iraškega predsednika Sadama Huseina zavrnila ultimat ameriškega predsednika. Sadam Husein je Iračanom " v zadnjem boju Iraka" še enkrat obljubil zmago nad ZDA. »Irak ne izbira poti po ukazih tujcev in ne izbira svojih voditeljev po odločitvah Washingtona, Londona ali Tel Aviva, ampak po volji velikega iraškega ljudstva,« so sporočili. Gre za prvi odgovor Sadama Huseina na Bushev ultimat.

Iraški predsednik Sadam Husein se je danes sestal z visokimi častniki iraške vojske, s katerimi je preučil vojaške načrte v primeru ameriškega posredovanja proti Iraku. Na srečanju naj bi govorili o pripravah na agresijo, vojaški mobilizaciji in o sredstvih, s katerimi se bodo uprli napadalcem.

Iraški zunanji minister Sabri je ultimat označil za "nesrečno odločitev" in menil, da omenjena zahteva predstavlja tudi kršitev resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 687. Tudi Udaj Husein, najstarejši sin iraškega predsednika, je zavrnil ultimat Bele hiše. »Predlog podaja oseba, ki ni povsem sposobna… predlagati bi bilo potrebno, da Bush skupaj z družino zapusti svojo pisarno v ZDA. Matere in žene Američanov, ki se bodo spopadli z nami, bodo jokale kri in ne solz. Ne smejo si domišljati, da bodo lahko kjerkoli v Iraku ali zunaj našli varno zatočišče,«

Iraška vojska pa je medtem na obrobju Bagdada in ob meji s Kuvajtom začela nameščati dodatne tanke in topništvo. V vojsko so poklicali vse moške stare od 15 do 49 let. V strahu pred maščevanjem iraškega režima je na sever Iraka pribežalo na stotine kurdskih beguncev.

Znova dvignili stopnjo nevarnosti

Administracija je nevarnost nazadnje zvišala pred kratkim, ob koncu muslimanskega postnega obdobja, vendar jo je hitro spustila nazaj na rumeno.

Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost je v skladu s pričakovanji stopnjo nevarnosti terorističnih napadov zvišalo na oranžno. Stopnja nevarnosti je bila doslej označena z rumeno barvo, najvišja pa je rdeča. Ameriška administracija je doslej že trikrat povišala stopnjo nevarnosti, tokrat pa je to prvič doslej storil minister za domovinsko varnost Tom Ridge, saj je prej to počel pravosodni minister John Ashcroft. Ker so pričakovali odločitev za napad na Irak, bi morala administracija, če bi stopnja ostala oranžna, nevarnost dvigniti na rdečo, kar med drugim pomeni, da bi morala zapreti šole in vladne urade.

Minister za domovinsko varnost ZDA Tom Ridge
Minister za domovinsko varnost ZDA Tom Ridge FOTO: Reuters

Ridge je v sporočilu za javnost po Bushevem ultimatu Sadamu Huseinu sicer zatrjeval, da stopnjo nevarnosti višajo zaradi močno povečanega števila pogovorov teroristov po mobilnih telefonih in prek elektronske pošte. Pripadnikom Al Kaide in drugim teroristom naj bi se zdaj z grožnjami pridružili še iraški agenti. Ridge je zato guvernerje zveznih držav zaprosil, naj v skladu z operacijo Ščit svobode pošljejo nacionalno gardo na mostove in druge ključne infrastrukturne objekte.

Okrepljene bodo patrulje v ameriških pristaniščih, na mejah, letališčih, ob jedrskih elektrarnah in povsod drugod, kjer so potencialne tarče teroristov. Le prebivalci New Yorka ne bi smeli opaziti razlike, saj v tem mestu stopnje nevarnosti vmes niso znižali na rumeno in ostaja oranžna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10