Na parlamentarnih volitvah 7. marca letos je uradno zmagalo sekularno zavezništvo Irakija Iljada Alavija, ki uživa močno podporo sunitov, vendar nobeni stranki ni uspelo dobiti večine, da bi lahko sama sestavila vlado. Drugo mesto na volitvah je pripadlo Al Malikijevi sekularni šiitski koaliciji Pravna država, ki je dobila dva mandata manj od Irakije.
V minulih devetih mesecih se politične stranke v Iraku niso uspele sporazumeti o razdelitvi položajev v državi, kar je ohromilo delovanje političnih institucij. Včeraj potrjeni vladni program med ostalim predvideva liberalizacijo gospodarstva, razvoj naftne industrije in boj proti terorizmu. Iraški poslanci so potrdili 29 od 42 ministrov, tri namestnike premierja in premierja. Nezasedeni ostajajo nekateri ključni resorji, med njimi obrambno in notranje ministrstvo ter ministrstvo za nacionalno varnost.
Dolgotrajno oblikovanje vlade odseva razcepljenost iraške družbe po verskih in etničnih ločnicah. ''Ta vlada glede na okoliščine, v katerih je nastala, ne zadovoljuje ne ljudi ne potreb te države,'' je včeraj dejal Al Maliki. Preboj v oblikovanju vlade se je zgodil po posredovanju Irana, ki je prepričal vplivnega šiitskega klerika Muktada Al Sadra, da se s svojimi 39 poslanci pridruži koaliciji Al Malikija. Končanje brezvladja v Iraku so že pozdravili svetovni voditelji, med njimi ameriški predsednik Barack Obama in visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.