Tujina

'Irak ni imel nevarnega orožja'

Washington, 07. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.B./Reuters/STA
Komentarji
0

Pred ameriškim kongresom je vodja inšpektorjev Charles Duelfer, priznal, da Huseinov režim ni imel orožja, ki je bil povod za iraško vojno.

Nekdanji inšpektor Posebne komisije ZN (UNSCOM) in zadnji vodja inšpekcij ameriške obveščevalne agencije CIA v Iraku Charles Duelfer (Foto: Reuters)
Nekdanji inšpektor Posebne komisije ZN (UNSCOM) in zadnji vodja inšpekcij ameriške obveščevalne agencije CIA v Iraku Charles Duelfer (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Jasno je, da Sadam ni spremenil mnenja o uporabi sile. Videl in pokazal je uporabnost orožja za množično uničevanje. Napredoval je pri spodkopavanju sankcij. Če ne bi bilo dogodkov 11. septembra 2001, bi bila usoda njegovega režima povsem drugačna," je še poudaril Duerfer.

Vodja inšpektorjev, ki so v Iraku 15 mesecev iskali orožje za množično uničevanje, Charles Duerfer je pred senatno komisijo poročal, da Sadam Husein v času napada ni imel zalog prepovedanega orožja. Poročilo je nov udarec za Bushevo administracijo, saj jasno spodbija glavni razlog za vojaški poseg v Iraku.

Podrobnosti glede dejanskega stanja v Iraku med obema zalivskima vojnama so zapisane na 1500 straneh. Strokovnjaki so tako zaključili, da Husein ni imel biološkega, kemičnega in nuklearnega orožja, kot je to zatrjevala Busheva vlada. Duelfer prav tako ni našel niti sledu za domnevnimi premičnimi laboratoriji, o katerih je prav tako govoril Powell.

Predstavitev rezultatov je pred novembrskimi predsedniškimi volitvami predvsem voda na mlin Johnu Kerryu
Predstavitev rezultatov je pred novembrskimi predsedniškimi volitvami predvsem voda na mlin Johnu Kerryu FOTO: Reuters

Duelferjevo poročilo je prišlo na dan po nerodnem priznanju ameriškega obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda, da nikoli ni videl nobenega dokaza o povezavah med Sadamom Huseinom in Al Kaido, po trditvah nekdanjega civilnega upravitelja Iraka Paula Bremerja, da v Iraku niso imeli nikoli dovolj vojakov, in po razkritju časopisa New York Times, da je bil vrh administracije pravočasno obveščen, da obtožbe o aluminijastih ceveh, ki naj bi jih Irak uvažal za izdelavo jedrskih centrifug, ne držijo.

V kratki izjavi po objavi končnega poročila zadnjega vodje inšpekcij ameriške obveščevalne agencije CIA v Iraku Charlesa Duelferja, ki pravi, da Irak po letu 1991 ni imel orožja za množično uničevanje, je Bush priznal, da je bilo veliko zbranih obveščevalnih podatkov o Iraku napačnih, zato bo potrebno izboljšati delovanje obveščevalnih agencij.

Vodja 1200 članske ekipe inšpektorjev Duerfer je v kongresu dejal: Preiskave so pokazale, da so se kljub Huseinovi želji, da bi obdržal znanje svojih jedrskih strokovnjakov, njegovim poskusom, da bi ohranil pomembne dele programa za izdelavo orožja, v dvanajstih letih (od uvedbe sankcij) zmogljivosti Iraka za proizvodnjo tovrstnega orožja zmanjšale.

Vodja prve skupine inšpektorjev, David Kay, je že januarja govoril, da so se skoraj vsi zelo motili glede iraškega programa za izdelavo orožja za množično uničevanje. Bush je od takrat govoril, da je potrebno počakati na "Charlijevo" poročilo, ki naj bi marsikaj razjasnilo. Kljub temu, da je imel njegov naslednik prav, pa je Charles Duelfer vendarle podprl Busha pri trditvah, da naj bi Husein kljub vsemu predstavljal resno grožnjo.

Iraški izstrelki s kemično bojno glavo
Iraški izstrelki s kemično bojno glavo FOTO: Reuters

Inšpektorjevega poročila so se razveselili Demokrati na čelu s kandidatom za predsednika Johnom Kerryjem, ki Bushevo vlado obtožuje, da je hitela v vojno na podlagi napačnih obveščevalnih podatkov. Predsednik George Bush pa medtem vztraja pri upravičenosti napada.

Demokratski senator Carl Levin je izjavil, da Duelferjevo poročilo izpodbija dva osrednja razloga za vojno proti Iraku: obstoj orožja za množično uničevanje v Iraku in pripravljenost Sadama Huseina, da ga preda teroristom. "Menda nismo šli v vojno zato, ker je imel diktator željo, da v prihodnosti pride do orožja," je dejal Levin.

<em>'Sadam je bil zloben psihopat in ni mi žal, da ga ni več. Vendar zaradi načina, kako se je to zgodilo, ne morem reči, da je svet danes bolj varen,'</em> je še dodal Cook
<em>'Sadam je bil zloben psihopat in ni mi žal, da ga ni več. Vendar zaradi načina, kako se je to zgodilo, ne morem reči, da je svet danes bolj varen,'</em> je še dodal Cook FOTO: Reuters

Vojna v Iraku je bila tragična napaka

Nekdanji britanski zunanji minister Robin Cook je izjavil, da je bila vojna v Iraku, ki ni pripeljala do odkritja orožja za množično uničevanje, tragična napaka, ki bi se ji lahko izognili, če bi Hansu Blixu in inšpektorjem ZN dovolili končati delo. "Obstajal je preprost način, kako ugotoviti, ali je imel Sadam Husein v trenutku, ko je padla odločitev za vojno, orožje za množično uničevanje – dovoliti vodji inšpektorjev ZN Hansu Blixu, da konča delo. Slednji je dejal, da potrebuje le nekaj mesecev, da bi vedel," je dejal Cook, ki je marca 2003 zaradi nasprotovanja vojni v Iraku odstopil s položaja ministra. Cook je še dejal, da zdaj vemo, da Irak ni imel ne orožja, programa, kemičnih poskusov, bioloških snovi, niti zmogljivosti, da bi jih proizvedel. "Vse to bi vedeli, če bi Hansu Blixu dovolili dokončati delo, kar je želel, brez vojne, v kateri je umrlo 10.000 ljudi," je poudaril Cook.

V Iraku je bilo po podatkih Pentagona doslej ubitih več kot 1000 ameriških vojakov, okoli 8000 pa ranjenih.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17