Britanski premier je nedavno v pogovoru za britanski mesečnik Prospect izjavil, da ni dvoma, da si iraški predsednik Sadam Husein poskuša zagotoviti orožje za množično uničevanje, predvsem jedrsko.
Prva povabila Britaniji že februarja
Iz iraškega zunanjega ministrstva so sporočili, da je Bagdad Blairu že februarja predlagal, naj v Irak pošlje preiskovalno misijo. Tiskovni predstavnik iraške diplomacije je dejal, da s povabilom britanskega premiera postavljajo pred izziv, da svoje navedbe dokaže. Dodal je še, da London s takšnimi obtožbami le sproža strah pred domnevnim iraškim orožjem za množično uničevanje, ob tem pa namerno "ignorira orožje sionistične entitete, ki ima 400 jedrskih konic". Sporočilo vsebuje tudi obžalovanje, da Blair slepo sledi "skrajnežem v ameriški administraciji", obenem pa ponovno poudarja, da Irak "ne namerava vstopiti v klub držav, ki imajo jedrsko orožje".
Odziv Sirije na grožnje z napadi
Uradni sirski dnevnik Tešrin pa je obsodil ameriške grožnje z bombardiranjem Iraka. "Svet ne deli stališča ZDA, ki Irak obtožuje terorizma in posedovanja orožja za množično uničevanje ter grozi z napadom," je zapisal sirski dnevnik in dodal, da imajo arabske države velike težave pri pogovorih z administracijo ameriškega predsednika Georgea Busha glede bližnjevzhodnega vprašanja.
Tako Blair kot Bush zahtevata, da Bagdad inšpektorjem ZN za nadzor nad orožjem ponovno dovoli vstop v Irak, ki jim je onemogočen že od leta 1998. Bagdad trdi, da nima več orožja za množično uničevanje, za umik mednarodnih sankciji pa morajo to potrditi inšpektorji ZN.