Tujina

Irak bo spoštoval resolucijo

Bagdad/Washington, 19. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Irak se je zavezal, da bo v skladu z resolucijo Varnostnega sveta do 8. decembra sporočil, ali še ima orožje za množično uničevanje. Predhodnica inšpektorjev ZN pa je medtem že začela s pripravami za delo. Predsednik ZDA Bush je izjavil upanje, da bo iraško krizo mogoče rešiti po mirni poti.

Hans Blix in Mohamed el Baradej v Bagdadu
Hans Blix in Mohamed el Baradej v Bagdadu FOTO: Reuters

Irak se bo do 8. decembra izrekel tudi o svojih dejavnostih, povezanih s kemičnim, biološkim in jedrskim orožjem, je izjavil direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed el Baradej. Pojasnil je, da so se iraški predstavniki k temu zavezali med ponedeljkovimi večernimi pogovori z vodjem inšpektorjev ZN za nadzor orožja Hansom Blixom in drugimi člani delegacije ZN.

Po besedah el Baradeja so predstavniki ZN na pogovorih z iraškimi predstavniki poudarili, da mora biti poročilo o orožju za množično uničevanje izčrpno, jedrnato in jasno ter mora vsebovati vse "dejavnike", ki jih je zahteval Varnostni svet ZN.

Inšpektorji se pripravljalo na delo

Štab ZN v Bagdadu
Štab ZN v Bagdadu FOTO: Reuters

Vodja inšpektorjev ZN za nadzor orožja Hans Blix danes nadaljuje pogovore v Bagdadu, s katerimi naj bi dorekli vse potrebno za začetek inšpekcij. Blix je sicer z dosedanjimi pogovori zadovoljen ter je dejal, da je na njih prišlo do napredka. Inšpektorji naj bi z delom pričeli 27. novembra in v skladu z resolucijo ZN 1441 morajo do 8. decembra predložiti celoten seznam območij oziroma poslopij, ki bi lahko služila za shranjevanje ali proizvodnjo orožja za množično uničevanje.

Britanska protivojna organizacija, Kampanja za jedrsko razorožitev, je britanski vladi zagrozila, da jo bo pripeljala pred sodišče, če bo brez jasnega dovoljenja s strani ZN napadla Irak. Kampanja od britanske vlade zahteva pisno zagotovila, da Britanija ne bo uporabile sile proti Iraku brez nove resolucije VS.

Ameriška letala so sicer v ponedeljek znova napadla iraško protiletalsko obrambo na območju prepovedi poletov na jugu Iraka. Kot je sporočilo poveljstvo ameriške vojske, je bil napad odgovor na iraško izstrelitev protiletalskih raket. Generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je dejal, da nedavni iraški napadi na ameriška in britanska vojaška letala na območju prepovedi letenja na severu in jugu Iraka ne predstavljajo kršitev resolucije ZN. "Ne verjamem, da bo VS presodil, da gre za kršitev nedavno sprejete resolucije," je dejal Annan med obiskom na Kosovu.

George Bush vztraja pri razorožitvi Sadama Huseina
George Bush vztraja pri razorožitvi Sadama Huseina FOTO: Reuters

Bush ne izključuje mirne rešitve iraške krize

»Ne izključujem mirne rešitve,« je v pogovoru z evropskimi novinarji v Beli hiši dejal Bush. "Če se bo izkazalo, da je vojaška akcija potrebna, se bomo posvetovali s partnerji in vsak se bo odločil po svoji volji," je dejal Bush. Bush se je o iraški krizi po telefonu pogovarjal tudi s predsedujočim EU, danskim premierom Andresom Foghom Rassmussenom. Strinjala sta se, da je treba "maksimalno pritisniti" na Sadama Huseina, da bodo lahko mednarodni inšpektorji nemoteno opravljali svoje delo v Iraku.

Iraški tisk ponavlja pripravljenost za sodelovanje

Podobnega mnenja je tudi generalni sekretar OZN Kofi Annan.

Iraški tisk je ponovil pripravljenost iraških oblasti za sodelovanje z inšpektorji. Obenem pa je kritiziral ponedeljkove navedbe Washingtona, da napadi iraške protiletalske obrambe na ameriška ali britanska letala, ki preletavajo območje prepovedi preletov na jugu in severu Iraka, predstavlja kršitev resolucije 1441 ZN o Iraku. Zato je iraški tisk je Washingtonu očital, da išče pretvezo za napad na Irak.

Mednarodna skupnost poziva Irak k sodelovanju

Ulica v Bagdadu
Ulica v Bagdadu FOTO: Reuters

Več arabskih držav je iraško vodstvo posvarilo, naj ne ovirajo dela inšpektorjev. Savdski ministrski svet je na zasedanju, ki se ga je udeležil tudi savdski kralj Fahd, režim Sadama Huseina pozval k polnemu sodelovanju z inšpektorji, da bi se izognili vojaškemu spopadu v Zalivu. To sta od Iraka že v ponedeljek zahtevala sirski in egiptovski predsednik Bašar al Asad in Hosni Mubarak.

Indijski premier Atala Behari Vajpayee pa je ZDA posredno posvaril pred enostranskim napadom na Irak. Kot je dejal, tuje države Iraku ne bi smele vsiljevati svoje volje, pri tem pa ni izrecno navedel ZDA. Indija sicer velja za tesno zaveznico ZDA, ki je lani podprla ameriške napade na Afganistan.

Kitajska pa je pozdravila vrnitev inšpektorjev za nadzor orožja v Irak in obenem vse vpletene strani pozvala, naj "resno" pristopijo k resolucij ZN. Upamo, da bodo inšpektorji čimprej začeli delo, je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Kong Quan.

"Ključ za mirno rešitev krize v rokah drži Irak," je poudaril predsedujoči na zasedanju, vodja danske diplomacije Per Stig Möller.

Zunanji ministri Evropske unije pa so podprli najnovejšo resolucijo VS ZN o Iraku in delo mednarodnih inšpektorjev ter poudarili, da mora zdaj svoje opraviti Irak.

Annan opozoril na izvajanje programa "nafta za hrano"

Generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je v poročilu o izvajanju programa "nafta za hrano" zapisal, da v času, ko je v ospredju pozornosti nadzor nad iraškim orožjem, ne smemo pozabiti na slabe humanitarne razmere v Iraku. Poudaril je, da je treba narediti še precej glede oskrbe iraškega prebivalstva s hrano in zdravili.

Program "nafta za hrano", ki se je začel izvajati decembra 1996, Iraku dovoljuje izvoz določene količine nafte, v zameno pa lahko nabavi hrano in zdravila. Namen programa je ublažiti vpliv, ki ga imajo mednarodne sankcije na humanitarni položaj v Iraku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.