Tujina

Iračani zahtevajo volitve

Washington/Bagdad, 15. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Okoli 30.000 Iračanov je v Basri protestiralo proti ameriškemu predlogu oblikovanja prehodne vlade in zahtevalo neposredne volitve.

Udeleženci množičnih demonstracij na jugu Iraka v Basri so vzklikali gesla v podporo šiitskemu voditelju, ajatoli Aliju al-Sistaniju, ki nasprotuje ameriškemu predlogu oblikovanja prehodne iraške vlade do konca junija, ker te ne bi neposredno izvolilo ljudstvo.

Iračani so svojo nejevoljo glede ameriških načrtov glasno izkazali na ulicah Basre (Foto: Reuters)
Iračani so svojo nejevoljo glede ameriških načrtov glasno izkazali na ulicah Basre (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Demonstranti so podprli zahtevo al-Sistanija, da bi bilo potrebno najprej pripraviti splošne volitve. Dogodek so spremljale okrepljene enote iraške policije, območje pa so preletavali tudi helikopterji britanske vojske.

Ubili sedem Iračanov

Poveljnik združenega poveljstva ameriških sil Richard Myers, ki se mudi na obisku v Pekingu, je ocenil, da so se varnostne razmere v Iraku po aretaciji nekdanjega predsednika Sadama Huseina 13. decembra lani nekoliko izboljšale.

Ameriške sile v Iraku so v treh ločenih incidentih severno od Bagdada v sredo ubile sedem Iračanov, je danes sporočil ameriški narednik Robert Cargie. Kot je pojasnil, je bilo šest Iračanov ubitih nedaleč od mesta Bakuba 60 kilometrov severno o iraške prestolnice, sedmi pa južno od Tikrita, rojstnega kraja nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina.

Spopadi pri Bakubi so izbruhnili, ko so ameriški vojaki sledili pripadnikom paravojaške iraške milice Fedajinov, zveste nekdanjemu predsedniku. V akciji so ameriške sile aretirale 31 ljudi in zasegle več kosov orožja.

Samomori med ameriškimi vojaki

Ameriške oblasti so objavile podatke o številnih samomorih med ameriškimi vojaki v Iraku. Ob zamenjavi vojakov pričakujejo porast psihičnih problemov.

Ameriški vojaki v Iraku
Ameriški vojaki v Iraku FOTO: Reuters

V Iraku je doslej samomor storilo najmanj 21 ameriških vojakov, medtem ko je od začetka vojne v Iraku marca lani vsaki sedmi Američan umrl izven borbe, je v sredo izjavil William Winkenwerder, pomočnik ameriškega obrambnega sekretarja, pristojen za zdravstvene zadeve.

Winkenwerder je pojasnil, da je število samomorov ameriških vojakov najverjetneje večje od 21, saj nekatere sumljive primere še preučujejo. Kot je še dejal pomočnik obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda, mora približno 2500 ameriških vojakov, ki so se vrnili iz vojne proti terorizmu, na zdravstveno oskrbo čakati v oporiščih v ZDA. Ta problem pa bi lahko še narasel zaradi za pomlad načrtovane zamenjave ameriških vojakov v Iraku.

200 marincev na poti v Irak

Iz pristanišča v San Diegu v ameriški zvezni državi Kalifornija je sicer v okviru rotacije vojakov danes odpotovalo v Irak kakih 200 ameriških marincev. Kot so sporočili iz Pentagona, gre za prvo večjo napotitev marincev v Irak. Letos naj bi sicer v tej državi namestili skupno 25.000 marincev, ki naj bi delno nadomestili kopenske sile v Iraku.

Za smrt novinarjev krivi ameriški vojaki

Delo novinarjev v razmerah podobnim iraškim je pogosto zelo nevarno
Delo novinarjev v razmerah podobnim iraškim je pogosto zelo nevarno FOTO: Reuters

Organizacija Novinarji brez meja pa je v danes objavljenem poročilu ameriški administraciji in centralnemu poveljstvu ameriških sil v Iraku pripisala odgovornost za smrt dveh novinarjev, ki sta bila ubita 8. aprila lani v hotelu Palestina v Bagdadu. Med ameriškim napadom na Irak je ameriški tank tedaj streljal na omenjeni hotel, kjer je bila nastanjena večina tujih novinarjev, ki so poročali o vojni v Iraku. Pri tem so bili ubiti trije novinarji, več pa jih je bilo ranjenih. Izstrelek naj bi zadel 15. nadstropje na vzhodni strani hotela, kjer je imela svoje prostore britanska tiskovna agencija Reuters, pa tudi 17. nadstropje, kjer so bile pisarne arabske televizije Al Arabija.

Cheney vojski preveč zaračunal dobavo nafte v Irak?

Dick Cheney
Dick Cheney FOTO: Reuters

Agencija Pentagona za revizijo pogodb s področja obrambe (DCAA) se je v sredo zavzela za nadaljnjo preiskavo o tem, ali je nekdanje podjetje podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja Halliburton vojski dejansko preveč zaračunavalo dobavo bencina v Irak, je povedal neimenovan vir pri Pentagonu.

Uvodna preiskava revizorjev Pentagona je namreč decembra lani odkrila, da naj bi hčerinsko podjetje Halliburtona Kellog Brown and Root (KBR) vojski zaračunalo za 61 milijonov dolarjev preveč za dobavo bencina. Iz Halliburtona so v sredo sicer sporočili, da jih še niso obvestili o tem, da naj bi primer šel v preiskavo na nadaljnjo stopnjo. Revizorji Pentagona so ugotovili, da je KBR bencin v Kuvajtu kupil po precej višji ceni od tržne. Tako so odkrili, da je KBR za galono bencina iz Kuvajta plačal dolar več kot za galono bencina iz Turčije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20