
Skupina oboroženih Iračanov je zajela tri japonske civiliste, s čimer skuša prisiliti Japonsko k umiku iz Iraka. V javnost so poslali posnetke Japoncev, ki jim z noži na vratu grozijo s smrtjo. Iračani so Japonsko opozorili, da bodo talce žive zažgali, če Japonska v roku treh dni iz Iraka ne umakne svojih vojakov. Japonski vojaki v Iraku opravljajo le humanitarne naloge. Tokio je zavrnil možnost umika, od Iračanov pa zahteval takojšnjo izpustitev talcev. Videoposnetke iraških skrajnežev je predvajala arabska televizija Al Džazira.
Med talci, ki so jih Iračani danes zajeli je bilo še sedem Južnokorejcev, ki pa so jih že izpustili. V ujetništvu pa ostajata še dva Arabca iz Izraela. Milica skrajnega šiitskega vodje Moktada al Sadra pa je sporočila, da zadržuje več španskih talcev. Uradni Madrid vesti ni potrdil.
Uporniki zavzeli Nadžef in Kut

Ameriška vojska je izgubila nadzor nad mesti Nadžaf in Kut. Spopadi med koalicijskimi silami in iraškimi milicami pa se nadaljujejo tudi v nekaterih drugih iraških mestih.
Kot je povedal general Ricardo Sanchez, poveljnik ameriških vojaških sil v Iraku, koalicijske sile v mestih Nadžaf in Kut, ki vključujejo tudi ukrajinske in španske vojake, nimajo več nadzora nad mestoma. General je priznal, da so pripadniki šiitske milice zavzeli ključne objekte v središčih obeh mest. Vojaki koalicijskih sil pa so se umaknili v svoja oporišča na obrobju mest.
Spopadi v Faludži in drugih iraških mestih
V eksploziji bombe domače izdelave v mestu Baladruz severno od Bagdada je bilo ubitih pet Iračanov, 18 pa ranjenih, je sporočila iraška policija.
V Faludži se nadaljujejo spopadi med okupacijskimi silami in sunitskimi uporniki, ki so od ponedeljka zahtevali življenja že več kot 280 Iračanov, več kot 400 pa je ranjenih. Okupacijske sile so v ponedeljek začele obsežen napad v iskanju odgovornih za smrt štirih ameriških državljanov minuli teden. Trupli dveh so prebivalci Faludže iznakazili. Ameriški marinci so obkolili mesto, od takrat pa vodijo ulične boje ob pomoči letal in tankov proti sunitskim upornikom, ki se skrivajo v gosto naseljenih predelih mesta.

Duhovniki iz 80 mošej v mestu so okupacijske sile obtožili, da na slepo in brez razloga napadajo mošeje in da se v njih ne skrivajo uporniki. Na poti v Faludžo je sicer tisoč sunitov in šiitov s človekoljubno pomočjo za 200 tisoč prebivalcev obleganega mesta.
V Mosulu na severu Iraka se je zbralo okoli 3000 Iračanov, ki izražajo podporo al Sadru in prebivalcem Faludže. "Bush, Bush, v Faludži ti bomo izkopali grob," so med drugim vzklikali demonstranti, ki so se zbrali pred univerzo v Mosulu, nato pa so se odpravili pred zgradbo tamkajšnje lokalne vlade.
O novih napadih poročajo tudi iz drugih delov države. Okoli dvajset kilometrov zahodno od Bagdada je bil napaden ameriški konvoj. Raketa je zadela tudi rezervoar in plinovod plinarne blizu Kirkuka, pri čemer je izbruhnil požar.
Rumsfeld napovedal okrepitve

Po zaostritvi spopadov koalicijskih sil s sunitskimi in šiitskimi milicami so ZDA napovedale napotitev dodatnih vojaških sil v Irak. Enote bodo "ostro vojaško posredovale, kjer bo potrebno," je dejal Donald Rumsfeld in dodal, da ZDA ne nameravajo zapustiti Iraka. "Trdno smo odločeni, da obdržimo premoč," je dejal in priznal, da Nadžaf ni več pod nadzorom koalicijskih sil. Tiskovni predstavnik Bele hiše Schott McClellan je ocenil, da je zadnje nasilje v Iraku posledica "manjšega števila skrajnežev".

Ameriški predsednik George Bush, ki trenutno počitnikuje v Teksasu, pa se je sestal s svojimi svetovalci na pogovorih o najnovejših spopadih v Iraku. Na pogovoru so sodelovali svetovalci za nacionalno varnost, pa tudi ameriška civilna in vojaška poveljnika, upravitelj Paul Bremer in vojaški poveljnik, general John Abizaid. Dejstvo, da se je Bush s svetovalci sestal na ranču v Crawfordu, kjer naj bi v miru preživel velikonočne praznike, pa kaže na resnost položaja v Iraku.
Arabska liga obsoja dogajanja v Iraku

Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa je obsodil ameriško vojaško operacijo v iraških mestih in dejal, da napadi "presegajo meje". Kot je še poudaril, Arabska liga "popolnoma zavrača ta dejanja in ne more sprejeti tega, kar se dogaja v Iraku". Hkrati je obsodil vse napade, uperjene proti civilistom.
Musa je ob tem pozval "vse iraške strani", naj se sestanejo na sedežu Arabske lige v Kairu, kjer bi lahko ob pomoči Arabske lige poiskali rešitev položaja.