Iraška kritika širitve prepovedi
Iraški mediji pa kritizirajo Varnostni svet ZN, ker je na zahtevo ZDA in Velike Britanije v ponedeljek sprejel resolucijo o razširitvi seznama izdelkov, ki jih je prepovedano izvažati v Irak. Trinajst strani dolga resolucija Varnostnega sveta ZN (VS ZN) naj bi Bagdadu preprečila dostop do opreme, ki bi jo lahko uporabil v vojni, sprejeta pa je bila s 13 glasovi za in nobenim proti. Rusija in Sirija sta se glasovanja vzdržali, saj naj bi dodatne omejitve uvoza škodovale oskrbi iraškega prebivalstva s humanitarno pomočjo.
Iraški dnevnik Rabel je kljub temu kritike usmeril predvsem proti Rusiji. Medtem ko resolucija potrjuje, da iraški problemi z ZDA in Veliko Britanijo nimajo nič skupnega z mednarodno zakonitostjo, bi nekatere države ob tej priložnosti morale podpirati iraške interese, meni časnik. Po oceni časnika Al Džumhuria je cilj resolucije, ki dokazuje hegemonijo ZDA v varnostnem svetu, škodovati iraškemu ljudstvu in mu prizadejati nepopravljivo škodo. Časnik še poziva članice VS ZN, naj se zoperstavijo tej hegemoniji in zaprejo pot nameram ZDA, ki si želijo zagotoviti krinko ZN za napad na Irak.
ZDA še naprej pošiljajo vojsko
Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz je dejal, da ZDA kljub sodelovanju Bagdada z inšpektorji ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo s pripravami za napad na Irak. Ob tem je znova poudaril, da Irak nima orožja za množično uničenje. "Imperialistični cilj ZDA je napasti Irak, ga zasesti in uporabiti njegove vire za svoje vojaško-industrijske namene in namene kapitalističnega režima," je dejal Aziz.
ZDA so v Perzijski zaliv poslale še 17 tisoč pripadnikov posebnih vojaških enot, izurjenih za vojskovanje v puščavi. Gre za prvo napotitev posebnih enot na to področje, kjer je sicer že nameščenih nekaj tisoč vojakov.
Ukaz za pripravo na premik so dobile tudi enote ameriškega letalstva, v katerih so bombniki B1 in lovci F-15. Kljub temu je ameriški predsednik Bush včeraj zatrdil, da še ni sprejel odločitve o vojaški operaciji.
Inšpektorji nadaljujejo z delom
Inšpektorji ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo delo. Po navedbah iraškega ministrstva za informiranje naj bi obiskali pet krajev. Skupina strokovnjakov za izstrelke je odšla v tovarno Al Fatah v Bagdadu, ki so jo obiskali že decembra, skupina strokovnjakov za kemijo pa je obiskala tovarno Ibn Fernas, ki se nahaja na območju velikega vojaškega kompleksa Al Tadži 20 kilometrov severno od Bagdada. Tretja skupina inšpektorjev je odšla v glavno skladišče iraške letalske obrambe, četrta skupina se je napotila proti Takritu, približno 170 kilometrov severno od Bagdada, peta pa v livarno svinca Khan Dari 25 kilometrov južno od Bagdada.
Eden od več kot sto inšpektorjev je komentiral pogoje tajnosti, v katerih delujejo inšpektorji. Za arabski dnevnik Ashag Al Avsat je dejal, da se morajo inšpektorji obnašati kot tatovi. Kljub tajnosti, ki navidezno prikriva njihovo delo, Irak vedno ve, katere objekte bodo inšpektorji obiskali in tako lahko tako osebje teh objektov obvesti pred prihajajočimi inšpekcijami. Neimenovani inšpektor naj bi se pritoževal tudi nad tem, da imajo Iračani hitrejše avtomobile in boljša sredstva komunikacije kot inšpektorji Komisije ZN za nadzor, verifikacije in inšpekcije (UNMOVIC) in Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).