Tujina

Iračani ne želijo vojne

London/Bagdad/Moskva, 15. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iraški predsednik Sadam Husein je izjavil, da si Irak ne želi vojne, potem ko so ZDA zvezo Nato uradno zaprosile za pomoč v primeru napada. Kljub temu tudi ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld meni, da se je vojni še mogoče izogniti.

Inšpektorji ZN za razorožitev Iraka so sicer ob začetku osmega tedna inšpekcij v Bagdadu pregledali eno od predsedniških palač Sadama Huseina v Bagdadu. Na iraškem ministrstvu za informiranje so povedali, da je ekipa inšpektorjev obiskala enega od občutljivih krajev. Ravno pregledovanje predsedniških palač Sadama Huseina pa je povzročilo spor med Bagdadom in predhodno misijo inšpektorjev ZN, ki se je v Iraku mudila med letoma 1991 in 1998.

Ruskih ladij ne bo v Zaliv

Inšpektorji ZN so obiskali že drugo Huseinovo palačo
Inšpektorji ZN so obiskali že drugo Huseinovo palačo FOTO: Reuters

Rusija pa nasprotno s trditvami nekaterih virov v ruski mornarici v Zaliv ne bo napotila vojaških ladij, je danes uradno zatrdil ruski obrambni minister Sergej Ivanov. Ruski vojaški viri so namreč konec decembra lani navedli, da namerava Moskva v Zaliv napotiti dve vojaški ladji, ki bi od blizu nadzirali položaj.

Za diplomatsko rešitev iraške krize si medtem v Moskvi s tamkajšnjimi sogovorniki prizadeva tudi direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej. Ruski zunanji minister Igor Ivanov je po pogovorih z El Baradejem dejal, da sta Rusija in IAEA prepričani o nujnosti ureditve iraškega vprašanja s političnimi in diplomatskimi sredstvi ter na podlagi resolucij Varnostnega sveta ZN. El Baradej je pri tem dejal, da inšpektorji napredujejo pri zbiranju informacij v Iraku, in poudaril, da strokovnjaki potrebujejo še malo več časa.

Tudi Blair za novo resolucijo

Tony Blair se sooča s protivojnim razpoloženjem v britanski javnosti
Tony Blair se sooča s protivojnim razpoloženjem v britanski javnosti FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je izrazil prepričanje, da bo pred morebitnim napadom na Irak sprejeta nova resolucija Združenih narodov, če režim Sadama Huseina ne bo spoštoval obstoječe. Blair je v britanskem parlamentu ponovil, da je treba dati inšpektorjem ZN dovolj časa, da opravijo delo v Iraku, ob tem pa posvaril, da bi bilo vsako popuščanje velika napaka.

Dodal je, da bi bila v primeru "nerazumljivega" veta v Varnostnem svetu potrebna vojaška akcija tudi brez odobritve ZN. Poudaril je, da se Irak vojni še vedno lahko izogne, če bo le sodeloval z inšpektorji ZN. Britanski premier je tudi zatrdil, da "konflikt nima nobene zveze z iraško nafto ali drugimi teorijami zarote".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10