Hkrati je Blair menil, da mirovnega procesa ne bo več mogoče ustaviti, če se IRA grožnji z nasiljem odpove. Blair je obenem celotno republikansko gibanje, to je Irsko republikansko armado in njeno politično krilo Sinn Fein, opomnil, naj izbereta med potjo v demokracijo ali nasilje. Republikanci se morajo resnično, popolnoma in trajno zavzemati za mir, če želijo, da bo severnoirska regionalna vlada ponovna začela delovati, je poudaril britanski premier.
Blair je v svojem govoru tudi zavrnil zahteve skrajnih protestantov, ko je izključil možnost novih pogajanj o severnoirskem mirovnem sporazumu iz leta 1998. Priznal je tudi, da so Britanci severnoirske katolike dolgo časa obravnavali kot drugorazredne državljane. Severna Irska bo del Velike Britanije ostala, dokler bo to želela večina ulstrskega prebivalstva.
Severna Irska je v ponedeljek opolnoči znova prešla pod neposredno upravo Londona. Takrat je namreč začela veljati uredba, s katero je britanska vlada severnoirski regionalni vladi in regionalnemu parlamentu začasno odvzela pristojnosti. To je bil že četrti odvzem pristojnosti severnoirskim institucijam po sprejemu velikonočnega sporazuma leta 1998. Odvzem pristojnosti tokrat ni časovno omejen, britanski mediji pa so ugibali, da bo odvzem pristojnosti tokrat trajal leto dni ali celo dlje.
Mirovni proces na Severnem Irskem je zašel v slepo ulico zaradi stalnega spora glede udeležbe stranke Sinn Fein, političnega krila IRA, v vladi, v najnovejši krizi pa se je znašel zaradi obtožb o vohunjenju Sinn Feina za organizacijo IRA. Sinn Fein se sooča z obtožbami, da je vohunil v ministrstvu za Severno Irsko in teroristom izročal zaupne dokumente. Nekateri od dokumentov naj bi vsebovali podrobnosti o morebitnih ciljih napadov.