
Irska republikanska armada (IRA) se je popolnoma razorožila, je na novinarski konferenci v Belfastu sporočil John de Chastelain, pristojen za nadzor nad razorožitvijo IRA. "Zbrano orožje po naših ocenah predstavlja celoten arzenal IRA," je dejal de Chastelein in dodal, da so o tem že obvestili britansko in irsko vlado.
Kot je še pojasnil upokojeni kanadski general de Chastelain, so med zbranim materialom strelivo, pištole, avtomatske puške, rakete, ročne granate in drugo orožje.
Odzivi politikov

Britanski premier Tony Blair je odločitev označil za “pomemben korak na poti proti miru na Severni Irski”. “Posebej pomembno je, da s tem orožjem nikoli več ne bo mogoče povzročati trpljenja in žrtev,” je dejal.
Podobno se je odzval irski premier Bertie Ahern. Po njegovem mnenju razorožitev IRE pomeni prelomnico v razvoju Severne Irske.
Vodja severnoirske stranke Sinn Fein, političnega krila Irske republikanske armade, Gerry Adams, je razorožitev označil kot “pogumen in zelo velik skok naprej" ter poskus končati več desetletij trajajoče nasilje na Severnem Irskem.
V razorožitev tako dvomijo le Unionisti, ki trdijo, da mora severni del Irske ostati pod britansko krono. Sporočili so, da hočejo videti fotografije uničevanja orožja. V resničnost navedb ne verjamejo, čeprav sta jih potrdili tudi neodvisni priči – katoliški in protestantski duhovnik, ki sta bila s privolitvijo IRA navzoča pri zbiranju in uničevanju orožja.
ZDA so pozdravile popolno razorožitev Irske republikanske armade. "To je zgodovinski dan za Severno Irsko, razorožitev pa je zelo spodbudna za vse, ki podpirajo mirovni proces, vladavino prava in Severno Irsko brez nasilja," je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan.
Končan boj z britanskimi oblastmi
Mednarodni inšpektorji so v minulih tednih na skrivnih lokacijah nadzirali zbiranje in uničevanje orožja Irske republikanske armade.
IRA je izjavo o popolni razorožitvi in odpovedi nasilju objavila konec julija letos. Kot je tedaj pojasnila, je svojim tajnim enotam ukazala, naj končajo vse aktivnosti, ne namerava pa se formalno razpustiti.
Mnogi poznavalci so odločitev IRA opisali kot zgodovinsko, saj pomeni, da je ta katoliška polvojaška organizacija po več kot 30 letih opustila oborožen boj z britanskimi oblastmi, ki je zahteval več kot 3500 smrtnih žrtev.