Ameriška invazija na Irak je bila v nasprotju z mednarodnim pravom, je ugotovila neodvisna komisija, ki je preiskovala nizozemsko politično podporo akciji. "Resolucije Varnostnega sveta ZN o Iraku iz 90. let niso dale mandata za ameriško-britansko posredovanje," piše v 551 strani dolgem poročilu, ki ga je prejel tudi premier Jan Peter Balkenende.
Balkenende, ki je nizozemsko vlado vodil tudi v času invazije na Irak leta 2003, je v odzivu zanikal, da bi njegova vlada s podporo invaziji storila napako. Kot je pojasnil, so menili, da mora nekdanji iraški predsednik Sadam Husein dokazati, da nima orožja za množično uničevanje. "Ni bila naloga mednarodne skupnosti, da pokaže, da ga je imel. Breme dokaza je ležalo na njem," je dejal. Nizozemska opozicija je že zahtevala uvedbo parlamentarne preiskave.
Preiskovalno komisijo so ustanovili februarja leta 2009 na predlog nizozemske vlade, potem ko se je ta znašla pod pritiskom dela politične javnosti, ki se je spraševal o legitimnosti nizozemske politične podpore napadu na Irak. Komisija, sestavljena iz osmih strokovnjakov, je preiskovala proces odločanja nizozemske vlade od poletja 2002 do poletja 2003, ki jo je privedel do podpore invaziji, čeprav ni imela mandata ZN.
Po navedbah komisije se je nizozemsko zunanje ministrstvo, ki ga je takrat vodil poznejši generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer, že avgusta 2002 odločilo za "politično podporo Nizozemske invaziji".
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.