John Prescott, namestnik britanskega premierja Tonyja Blaira v času, ko je Velika Britanija stopila v vojno z Irakom leta 2003, je za Sunday Mirror povedal, da bo do konca svojega življenja moral živeti s to "katastrofalno odločitvijo". Dodal je, da zdaj deli "veliko žalost in jezo" z nekdanjim generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom, da je bila ameriško-britanska invazija Iraka nezakonita.
Pohvalil je vodjo laburistov Jeremyja Corbyna, ker se je v imenu stranke opravičil družinam umrlih in ranjenih. Tudi sam se je globoko opravičil, predvsem družinam umrlih britanskih vojakov.
Prescott je dodal, da je bila Blairova izjava "S tabo sem, kakorkoli", ki jo je pred invazijo zapisal v sporočilu takratnemu ameriškemu predsedniku Georgu W. Bushu "uničujoča".
Blair leta 2002 namreč Bushu obljubil, da bo glede Iraka stal ob njem, kar koli se bo zgodilo.
"Ne mine dan, da ne razmišljam o naši odločitvi, da gremo v vojno. O britanskih vojakih, ki so dali svoja življenja ali bili ranjeni za svojo državo. O 175.000 civilistih, ki so umrli zaradi Pandorine skrinjice, ki smo jo odprli, ko smo odstranili Sadama Huseina," je povedal.
Težko pričakovano poročilo o vlogi Otoka v iraški vojni, ki so ga pripravljali kar sedem let, in ga je izjavil vodja preiskave, upokojeni diplomat John Chilcot.
Glede poročila in preiskave o vlogi Otoka v iraški vojni, ki jo je vodil upokojeni diplomat John Chilcot, je Prescott dejal, da zelo podrobno opisuje, kaj je šlo narobe, a da želi poudariti, da "se moramo naučiti nekaj lekcij".
"Najbolj me skrbi način, na katerega je Blair vodil kabinet. Predstavili so nam premalo dokumentacije, na podlagi katere bi lahko sprejemali odločitve," je dejal. Dodal je, da jim niso prestavili nobenih dokumentov, ki bi upravičevale pravniško mnenje, da je vstop v vojno zakonit.
Poročilo o vlogi Otoka v iraški vojni so objavili prejšnji teden. V preiskavi, ki je trajala kar sedem let, so ugotovili, da je Velika Britanija stopila v vojno v Iraku, preden so bile izčrpane vse miroljubne možnosti za razorožitev te bližnjevzhodne države. Ugotovili so tudi, da se je London preveč opiral na informacije obveščevalnih služb, ki niso bile preverjene v zadostni meri. Ocene glede iraškega orožja za množično uničevanje na Otoku so bile "predstavljene z neupravičeno gotovostjo", ugotavlja poročilo.
Blair se je opravičil za svoje napake, ne pa tudi za odločitev, da stopijo v vojno z Irakom.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.