Kot je poročala hrvaška televizija, je Interpol našel denar, ki ga je nekdanji premier Ivo Sanader opral na Hrvaškem. Šlo naj bi za 10 milijonov kun (nekaj več kot milijon evrov). Našli so jih na dveh tajnih računih v dveh različnih državah. Zaradi interesa preiskave več podrobnosti ni znanih.
Medtem je Jutarnji list objavil, da so avstrijski preiskovalci odkrili dva tajna računa. Na prvem, ki je v lasti bivšega premierja, je bilo nekaj manj kot 200.000 evrov, na drugem, ki je na ime Sanaderjevega očeta, pa je "občutno večji znesek kot milijon evrov", je poročal Jutarnji list.
Zagrebški časnik dodaja, da ima za navedbe potrditev dveh uradnih virov in da hrvaški preiskovalci preiskujejo premoženje 14 članov Sanaderjeve družine na Hrvaškem ter v tujini, vključno z ZDA.
Sanaderja bo na Hrvaškem zastopal Suić
Odvetnik Goran Suić je danes v priporu obiskal Sanderja, pri katerem se je zadržal okoli dve uri. Nekdanji hrvaški premier naj bi se počutil zelo dobro, več pa pred konzultacijami z avstrijskim odvetnikom Suić ni želel povedati. Dodal je le še to, da je Sander zanj podpisal pooblastilo, da ga bo zastopal v preiskavah v primerih, v katerih ga hrvaški protikorupcijski urad bremeni oškodovanja državnega proračuna preko oglaševalskega podjetja Fimi-Media kot tudi za sumljivo poslovanje hrvaškega elektropodjetja Hep in podjetja Dioki. Suić bo pooblastilo na pristojnem zagrebškem sodišču prijavil v petek, pri tem pa še napovedal, da bo eden izmed njegovih kolegov Ivan Lovrić zahteval dokumente v primeru Sanader od Urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok).
Suić in Lovrić sta znana v hrvaški javnosti kot bivša odvetnika Privredne banke Zagreb (PBZ), ki sta bila tarče napadov neznanih storilcev tako kot predsednik uprave banke Božo Prka. Suića so septembra 2003 celo ranili v nogo z dvema streloma iz pištole pred njegovo pisarno sredi Zagreba. Potem ko sta se odvetnika umaknila iz spora med PBZ in podjetjem AGM, ki so ga hrvaški mediji povezovali s Hrvojem Petračem, se je banka poravnala z omenjenim podjetjem.
Ima tudi Picassovi sliki?
Zgodbe o Sanaderjevem premoženju in njegovem luksuznem načinu življenja niso nove. Največ spotikanj je bilo okrog Sanaderjevih ur, vrednih tudi po več deset tisoč evrov, o jahti Malo vitra, v zadnjem času pa so se celo pojavile govorice, da naj bi nekdanji premier kupil dve Picassovi sliki.
Denar naj bi tako dobival iz državnih podjetij, med drugim prek PR agencije Fimi-Media. Koliko denarja je izginilo iz državnega proračuna, je zdaj težko ocenjevati, po nekaterih ocenah pa naj bi samo na hrvaških avtocestah korupcija "pojedla" osem milijard kun (približno milijardo evrov), piše Index.hr.
Prazniki v zaporu
Avstrijsko državno tožilstvo v Salzburgu je medtem organiziralo tiskovno konferenco, na kateri je tiskovna predstavnica Barbara Feichtinger povedala, da bo Sanader božične praznike preživel v zaporu. Novo tiskovno konferenco, na kateri bo predvidoma tekla beseda o izročitvi Hrvaški, je Feichtingerjeva napovedala za 27. december, ko bodo drugič zaslišali nekdanjega hrvaškega premierja.
Če bi Sanader že pred zaslišanjem 27. decembra izrazil željo, da ga Avstrija prek pravosodnega ministrstva izroči Hrvaški, bi postopek izročitve stekel nemudoma, je še povedala. Tako obstaja možnost, da do izročitve pride še letos, a le, če bo Sanader 27. decembra privolil v poenostavljen postopek izročitve.
Če bi se Sanader vendarle odločil nasprotovati izročitvi Hrvaški, bi se lahko pritožil vse do vrhovnega sodišča, nato pa poskušal še z zahtevo za politični azil, saj je v preteklosti večkrat poudarjal, da proti njemu vodijo političen proces.
Predstavnica tožilstva je predstavila tudi nekaj do zdaj neznanih podrobnosti o iskanju hrvaškega ubežnika. Dejala je, da je policija Sanaderja iskala v Innsbrucku, kjer je študiral in kjer ima še vedno prijavljeno prebivališče. Prav državno tožilstvo v Innsbrucku je na podlagi suma zlorabe položaja in poneverbe šestih milijonov evrov tudi izdalo nalog za aretacijo, potem ko je Hrvaška izdala mednarodno tiralico. To je bil po besedah Feichtingerjeve tudi razlog za Sanaderjev beg.
Nekdanji hrvaški premier se po poročanju hrvaških medijev še ni izrekel o zahtevi po izročitvi Hrvaški.
Bi lahko proti Sanaderju sprožilo postopek avstrijsko tožilstvo?
Poleg tega naj bi bil Sanader vpleten tudi v sumljive posle s koroško Hypo banko, zaradi česar ga namerava zaslišati preiskovalna komisija koroškega deželnega zbora. Kot možen termin za zaslišanje, ki naj bi potekalo prek videopovezave, je komisija navedla 22. december.
Feichtingerjeva je še potrdila informacijo, da je neka tirolska banka na tožilstvu v Innsbrucku vložila prijavo zoper Sanaderja zaradi pranja denarja. Kot je poudarila, pa to ni na noben način povezano s postopkom izročitve ali tožilstvom v Salzburgu.
V primeru, da avstrijsko tožilstvo zaradi suma pranja denarja ali česa drugega sproži preiskavo proti Sanaderju, ima prednost postopek v Avstriji. To pa ne pomeni, da do izročitve potem ne bi prišlo, ampak le, da bi se ta zgodila šele po zaključku postopka v Avstriji.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.