
Streljanje v bližini 900 let starega templja na meji med državama traja že četrti dan. Kamboške oblasti so sporočile, da je tajsko topništvo v soboto porušilo del templja Preah Vihear, ki je na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine. Tajske oblasti so obtožbo zavrnile kot negativno propagando. Dejanski obseg škode na templju pa še ni znan. Leta 1962 je Mednarodno sodišče v Haagu tempelj dodelilo Kambodži, a pri tem ni razsodilo, komu pripada zemljišče okoli svetišča, zaradi česar prihaja med državama vedno znova do napetosti.
Kamboški premier Hun Sen je opozoril, da spopadi resno ogrožajo stabilnost regije. Pojasnil je, da so tokrat prvi streljali kamboški vojaki, ko so tajske enote prestopile mejo med iskanjem mrtvega sovojaka.
Po podatkih naj bi bilo na tajski strani ranjenih deset vojakov, medtem ko je Hun Sen povedal, da je zadnji spopad prinesel "še več žrtev in škode", a številk ni omenjal. Sicer pa naj bi do sedaj na obeh straneh umrlo najmanj pet oseb. Hun Sen je pozval Varnostni svet Združenih narodov, naj skliče nujno sejo, na kateri bi od Tajske zahtevali ustavitev agresije.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je obe strani pozval, naj bosta zadržani in naj spor rešita z dialogom. Ban je nad dogajanjem izrazil globoko zaskrbljenost.
Zaradi spopadov je moralo domove zapustiti 15.000 Tajcev v provinci Si Sa Ket, ki leži okoli 450 kilometrov severovzhodno od Bangkoka. Prav tako so na območju zaprli šole.

Napeto je tudi v tajski prestolnici Bangkok, kjer ljudje protestirajo in zahtevajo, naj se Kambodžani umaknejo z območja, kjer je tempelj. Tajski premier Abhisit Vejjajiva je pozval k mirnemu reševanju obmejnega spora, a hkrati je opozoril, da bodo tajski vojaki branili državno mejo, če bodo napadeni.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.