Direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohemd El Baradej je v sporočilu za javnost Severno Korejo označil za državo, ki kljubuje mednarodnim obveznostim in postavlja nevaren primer za neširjenje orožij za množično uničevanje. Prav tako je dejal, da bo zahteva Severne Koreje, naj inšpektorji zapustijo državo, odvzela še zadnja sredstva, s katerimi bi zagotovili, da naprav v državi ne uporabljajo za proizvodnjo jedrskega orožja. Po mnenju direktorja IAEA zahteva Pjongjanga še zaostruje krizo, ki jo je sprožila odločitev Severne Koreje o obnovitvi jedrskega programa.
IAEA ima v Severni Koreji običajno po dva inšpektorja. Gre za mednarodna strokovnjaka, ki potujeta v Severno Korejo na približno dvotedensko misijo. V državi so bili v petek sicer trije inšpektorji IAEA zaradi prekrivanja posameznih rutinskih operacij, je povedala tiskovna predstavnica IAEA Flemingova.
Pjongjang odstanitev nadzora utemeljuje s pomanjkanjem elektrike
Korejske oblasti so nedavno odstranile kamere s pojasnilom, da bodo jedrski reaktor ponovno zagnale, ker potrebujejo dodatno električno energijo. Iz Bele hiše so še sporočili, da se pod pritiskom groženj ne bodo pogajali s Pjongjangom.
Seul zahteva, da jih velesile – v prvi vrsti ZDA, pa tudi Kitajska in Rusija – ne izključijo iz procesa pomirjanja razmer na korejskem polotoku. Kitajska in Rusija sta pozvali vse vpletene strani, predvsem pa Pjonjang, naj krizo razrešijo z dialogom, zaenkrat pa so se tudi relativno hladno odzvali na pozive ZDA, da se poveča diplomatski pritisk na Severno Korejo. Severno Korejo so ameriške oblasti sicer postavile med države t.i. “osi zla”.
Južna Koreja je sicer danes napovedala, da bo napotila svoja odposlanca v Rusijo in na Kitajsko na pogovore o odločitvi Severne Koreja o obnoviti jedrskega programa. Južnokorejski zunanji minister Choi Sung-hong je po telefonu že poklical kitajskega kolego Tanga Jiaxuana in prosil za podporo pri odvrnitvi Severne Koreje od njenih načrtov. Sogovornika sta se strinjala, da bi Korejski polotok moral biti brez "jedrske prisotnosti".

Severna Koreja krši sporazum o premirju?
Poveljstvo ZN-a na Korejskem polotoku je sporočilo, da je severnokorejska vojska na demilitarizirano območje vnesla lahko orožje in tako prekršila sporazum o premirju iz leta 1953.
Južnokorejska vojska je kršitev prijavila med varovanjem delavcev, ki gradijo povezovalno železniško progo med Korejama. Severnokorejci naj bi orožje namestili od 100 do 400 metrov severno od razmejitvene črte, ob koncu vsakega dne pa naj bi ga znova umaknili.
Južna Koreja objavila belo knjigo obrambnega ministrstva
Kot v petek objavljeni beli knjigi ugotavlja južnokorejsko ministrstvo za obrambo, pa bi morale ZDA v primeru izbruha vojne med obema Korejama napotiti dodatnih 690.000 vojakov, ki naj bi Južni Koreji pomagali v boju proti Severni Koreji. Ti naj bi se pridružili 37.000 ameriškim vojakom, ki so že nameščeni v Južni Koreji, v poročilu za obdobje med letoma 1998 in 2002 še ugotavlja ministrstvo v Seulu. Bela knjiga obrambnega ministrstva sicer pozornost posveča obstoječim vojaškim načrtom in ne predstavlja odziva na trenutno krizo na Korejskem polotoku.