Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) so po četrtkovem obisku glavnega severnokorejskega jedrskega reaktorja v Yongbyonu izrazili zadovoljstvo in pohvalili sodelovanje Pjongjanga. Po besedah vodje štiričlanske ekipe Ollija Heinonena so lahko obiskali vse želene dele. Neimenovani južnokorejski predstavnik je medtem sporočil, da bi Severna Koreja in IAEA lahko še ta teden sporočili datum zaprtja reaktorja.
Vodja ekipe je po obisku reaktorja poudaril, da je bilo sodelovanje Severne Koreje "odlično". "Zadovoljni smo," je še poudaril. Njegova ekipa, ki je v Severno Korejo prispela v torek, bo državo zapustila v soboto.
Neimenovani predstavnik južnokorejski zunanjega ministrstva je medtem sporočil, da bi Severna Koreja in IAEA lahko še ta teden objavili datum zaprtja reaktorja. Glavni ameriški pogajalec na šeststranskih pogajanjih Christopher Hill je sicer prejšnji teden izrazil pričakovanje, da bo Severna Koreja reaktor zaprla do srede julija.
Južnokorejski zunanji minister Song Min Soon je medtem po četrtkovem srečanju z ameriško zunanjo ministrico Condoleezzo Rice povedal, da se bo naslednja faza šeststranskih pogajanj o severnokorejski razorožitvi začela takoj, ko reaktor ne bo več deloval.
Zaprtje reaktorja v zameno za mednarodno pomoč
Tokratni obisk inšpektorjev IAEA je prvi tovrstni obisk IAEA v Severni Koreji po skoraj petih letih. Inšpektorji so Severno Korejo zadnjič obiskali leta 2002, vendar so jih oblasti decembra istega leta izgnale iz države in s tem sprožile dolgotrajno jedrsko krizo. S februarja letos podpisanim sporazumom se je Severna Koreja v zameno za nujno potrebno energetsko pomoč obvezala, da bo izključila svoj glavni jedrski reaktor v Yongbyonu in tako začela proces denuklearizacije.
Severna Koreja je kot pogoj za izvajanje februarskega sporazuma in za zaprtje jedrskega reaktorja v Yongbyonu zahtevala vrnitev okoli 25 milijonov dolarjev, ki so jih ZDA zamrznile na njenem računu banke Banco Delta Asia (BDA) v Macau.
Pri nakazilu denarja je prišlo do številnih zapletov, saj so se tuje banke upirale nakazilu severnokorejske gotovine, ker naj bi bila sumljivega izvora. Na koncu so sredstva nakazali na račun ruske centralne banke, pred dnevi pa od tam na severnokorejsko banko za zunanjo trgovino.
Po prejemu denarja naj bi Severna Koreja v prvi fazi zaprla svoj glavni jedrski reaktor v Yongbyonu v zameno za 50.000 ton goriva. V skladu s sporazumom, ki ima več stopenj, naj bi Severna Koreja v nadaljevanju razglasila konec vseh vidikov jedrskega programa v zameno za 950.000 ton nafte ali druge oblike pomoči ter za normalizacijo odnosov z ZDA, kar pomeni, da bi jo črtali s seznama držav podpornic terorizma.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.