Prva skupina inšpektorjev ZN za nadzor orožja v Iraku, v kateri je enajst članov komisije ZN za nadzor orožja (UNMOVIC), šest članov Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) in en strokovnjak za komunikacije, je prispela v Bagdad. Inšpektorje sta na letalu spremljala tiskovna predstavnika UNMOVIC in IAEA, Hiro Ueki in Melissa Fleming. Strokovnjaki naj bi inšpekcije v Iraku začeli v sredo.
Varnostni svet ZN je na sedežu organizacije v New Yorku razpravljal o šestmesečnem podaljšanju programa Nafta za hrano za Irak, vodja inšpektorjev za Irak Hans Blix pa je poročal o pripravah na začetek inšpekcij.
Od srede bo šlo zares
Tokratni inšpektorji imajo po novi resoluciji Varnostnega sveta ZN veliko večja pooblastila kot njihovi predhodniki. Obnovitev nadzora po štiriletni odsotnosti naj bi se začela s pregledom opreme, ki je prispela že v prejšnjih dneh, nekaj pa jo je ostalo še iz leta 1998. V delovnem načrtu je tudi vzpostavitev komunikacije in laboratorijev ter ureditev pisarn.
Dve od najtrših točk resolucije v zvezi z njihovimi pooblastili pa so pogovori z iraškimi strokovnjaki, ki jih lahko odpeljejo tudi ven iz države, in dostop do Huseinove palače in prostorov pod njo. Iraške oblasti so že večkrat ugovarjale zaradi širokih zahtev ZN in so prepričane, da resolucija Varnostnega sveta ZN krši mednarodno pravo. ZDA so po drugi strani prepričane, da Irak kot tak z razvojem orožja za množično uničevanje krši mednarodno pravo, in da se mora razorožiti, če noče vojne. A Irak pravi, da orožja nima.
El Baradei: Inšpekcije so priložnost za mir
Direktor IAEA Mohamed el Baradej, ki je skupaj z vodjo UNMOVIC Hansom Blixom pristojen za inšpekcije, se je medtem v Kairu sešel z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Baradej je po srečanju povedal, da bodo inšpekcije v primeru, če bo Irak sodeloval z ZN, nadomestilo za vojno in ne uvod vanjo. Ob tem pa je dejal, da če Bagdad ne bo sodeloval, bodo posledice resne, ne le za Irak temveč za celotno regijo. Pojasnil je, da inšpekcije predstavljajo priložnost za Irak, da dokaže, da nima orožja za množično uničevanje. "V tem primeru bo to tudi začetek procesa, ki bo Irak potisnil iz mednarodne izolacije," je še dodal direktor IAEA.